nedjelja, 24. ožujka 2019.

KNJIŽEVNOST - Sergej Jesenjin: "Pjesma o keruši"


 PISMENA PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT

Školska godina:       Razred: VII   Datum: 

Predmet: Bosanski, hrvatski i srpski jezik i književnost

Nastavna oblast/tema: Književnost

Nastavna jedinica: Sergej Jesenjin: «Pjesma o keruši»

Ciljevi časa: a) ODGOJNI: - razvijanje ljubavi prema književnosti
                                              - osposobljavanje za samostalni rad
                         b) OBRAZOVNI: upoznavanje sa jednim književnim djelom
                         c) FUNKCIONALNI: - razvijanje mašte, sposobnosti zapažanja, zaključivanja i sintetiziranja

Struktura    1. Uvodni čas  2. Čas upoznavanja sa novom građom
 Tip časa      3. Čas uvježbavanja i primjene stečenog znanja
                      4. Čas utvrđivanja, ponavljanja i ocjenjivanja
                      5. Kombinovani čas


Oblici nastavnog rada:  1. Frontalni oblik rada  2. Grupni oblik rada
                                             3. Rad u parovima  4. Individualni oblik rada

Nastavni izvori,
sredstva i pomagala: zvučna čitanka, uždbenici, kreda, tabla, sveske, animirani film, kartice, slagalica

Nastavne metode: 1. Metode zasnovane na posmatranju (pokazivanje)
                                    2. Metode zasnovane na praktičnim časovima učenika
                                    3. Metode zasnovane na riječima : monološke
                                                                                          dijaloške
                                                                                         rad sa knjigom

SADRŽAJ I ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA



UVODNI DIO  (10 min):

Grupisanje: Na početku časa učenici se dijele na četiri grupe putem ulaznih kartica koje im dijelim i na osnovu kojih pronalaze svoj sto sa istvojetnim markerom (sličicom grupe).

Markeri na stolovima:
  

   
         prva grupa                                        druga grupa                     



 


treća grupa                                               četvrta grupa

Ulazne kartice koje dobijaju učenici:







Aktivnost 1:
Svaka grupa ima zadatak da spoji slagalicu i da tu sliku potom zalijepe na tablu (slagalica je rastavljeni marker grupe koji kada se svi nađu zalijepljeni na tabli treba da posluže kao svojevrsne asocijacije). – 3 minute

Nakon ove aktivnosti učenici gledaju animirani film – 7 minuta

Najaviti nastavnu jedinicu: reći učenicima da se opuste i sa zvučne čitanke poslušaju recitaciju jedne pjesme jednog velikog ruskog pjesnika.









IZGLED TABLE NAKON ZAVRŠETKA AKTIVNOSTI:





GLAVNI DIO  (33 min):

Pustiti pjesmu na kasetofonu. – 3 minute

Nakon slušanja interpretativnog čitanja pjesme, ostaviti vremena za emocionalno-intelektualnu pauzu.

Aktivnost 2:

Učenici individualno upisuju na stikere osjećanja koja je u njima pobudila ova pjesma i video.
Nakon toga na tabli lijepe listiće. Zatim prebrojati i izdvojiti najbrojnija osjećanja i emocije koje su učenici naznačili kao najjače. Porazgovarati sa učenicima o tome. – 4 minute

Mogući učenički odgovori na stikerima:
                                                                        TUGA,
                                                                        BOL,
                                                                        SJETA,                      
                                                                        TRAGIČNOST,
                                                                        NESREĆA.


Aktivnost 3:
Svaka grupa ima određene sličice koje zajedno trebaju na magnetnoj tabli složiti tako da predstave jednu lirsku sliku iz pjesme. Nakon što učenici završe ovaj zadatak popričati sa učenicima zašto je baš ova lirska slika izdvojena. – 3 minuta

Prva grupa: 
 ima sedam ovakvih sličica (na poleđini može biti zalijepljen fleksibilni magnet ili da učenici trakom lijepe sličice na tabli)

Druga grupa: 
 ima sedam ovakvih zvijezdica

Treća grupa:
 ima kerušu

Četvrta grupa: 
 ima domaćina

IZGLED TABLE NAKON ZAVRŠETKA AKTIVNOSTI:







Aktivnost 4:
Svaka grupa rješava svoje zadatke zajednički sa nastavnih listića. – 10 minuta

Prva grupa:
1. O čemu Jesenjin pjeva u ovoj pjesmi? Rad na tekstu: citirajte stihove koji to potvrđuju.
2. Da li je keruša bila sretna?
3. Koliko ta njena sreća traje?
4. Kroz tehniku Grozd predstavite sva osjećanja koja možete povezati sa kerušom. (Grozd nacrtati na A4 papir i zalijepiti na tablu prilikom prezentacije; odrediti dva člana grupe za prezentaciju.)

Druga grupa:
1. Iako se ovdje radi o životinji, da li mislite da pjesnik podcjenjuje njen bol?
2. Da li pjesnik shvata tu bol i gotovo ga izjednačava sa nečijim bolom?
3. Ako ga izjednačava, čiji bi to još bol mogao biti?
4. O kome, zapravo, pjesnik pjeva, odnosno šta je osnovni motiv ove pjesme? (Velikim slovima, flomasterom, na A4 papir u dvije riječi napisati osnovni motiv pjesme i zalijepiti papir na tablu prilikom prezentacije; odrediti dva člana grupe za prezentaciju.)


Treća grupa:
1. Šta keruša predstavlja (simbolizira) u ovoj pjesmi?
2. Šta gazda predstavlja (simbolizira) u ovoj pjesmi? (Predstaviti ovo kroz tehniku Grozd, nacrtati na A4 papir i zalijepiti na tablu prilikom prezentacije; odrediti dva člana grupe za prezentaciju.)
3. Jutro – početak pjesme; veče – kraj. Motiv jutra je ovdje suprotstavljen motivu večeri. Šta ova dva motiva, zapravo, simboliziraju u ovoj pjesmi?
4. Koju poruku iz pjesme biste izdvojili kao najjaču?

Četvrta grupa:
1. Tragičnu priču u ovoj pjesmi pjesnik je doačarao i smjenjivanjem boja. Rad na tekstu: pročitajte pjesmu i obratite pažnju na redoslijed smjenjivanja boja, izdvojite ih i objasnite njihovo simboličko značenje. (Napisati boje na A4 papir i zalijepiti na tablu prilikom prezentacije; odrediti dva člana grupe za prezentaciju.)
2. Kakva atmosfera vlada u prve dvije strofe pjesme?
3. A kakva u ostalih pet strofa?
4. Tehnikom Dvostruko vođeni dnevnik dajte jedan zajednički komentar za drugu strofu.


Slijedi prezentacija urađenog. – 13 minuta

ZAVRŠNI DIO  (2 min):

Aktivnost 5:
Svaka grupa ima po jedan djelić srca kao simbol univerzalne ljubavi, a zadatak je da na tabli sklope slagalicu u jedno veliko srce kao poruku da u životu trebamo da pružamo ljubav kako bismo mogli da uživamo i u ljubavi koju primamo.



IZGLED TABLE NAKON ZAVRŠETKA AKTIVNOSTI:




DOMAĆI, SAMOSTALNI I PRAKTIČNI RAD UČENIKA:

Za domaći rad naspisati kraću raspravu na temu: Šta je potrebno za ljabav?






















Nastavnik:                                                                                                       Pregledao:
                                                                                   

Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.