četvrtak, 28. veljače 2019.

INFORMATIKA - Računarske mreže – prednosti, vrste, načini povezivanja

Osnovna škola: ____________________ Nastavnik/ca: _____________________
PISMENA PRIPREMA ZA ČAS

Nastavni predmet: Informatika
Br. časa: 46.

Nastavna oblast: Računarske mreže
Nastavna tema/jedinica: Računarske mreže – prednosti, vrste, načini povezivanja



Tip časa: upoznavanje sa novim gradivom
Cilj časa:
·Usvajanje osnovnih pojmova u vezi načina međusobne komunikacije računara, vrstama
računarskih mreža, načina povezivanja;
·Razvijenje sposobnosti raspoznavanja računarske mrežne opreme, vrsta mreža i
njihovih prednosti
Nastavne metode: Ilustrativno-demonstrativni, metoda razgovora
Oblici rada: frontalni (svi slušaju predavanje zajedno) i individualni ili grupni (određene
zadatke učenici izvršavaju sjedeći za računarom – u zavisnosti od opremljenosti škole
samostalno, u paru ili grupno)
Zadaci časa:
1. obrazovni: upoznati učenike sa konceptom računarskih mreža, prednostima
umrežavnja, vrstama mreža kao i uslovima korištenja
2. odgojni: razvoj kulture rada, preciznosti, disciplinovanosti, urednosti, razviti
svijest o prednostima umrežavanja računara
3. funkcionalni: razvijanje logičkog mišljenja, pažnje, volje, intuicije, koncentracije,
osposobljavanje za samostalan rad
Nastavna sredstva: računari, tabla, eventualno projektor
Artikulacija časa: 45 min.
Nastavni materijal
Knjiga, dodatni materijal: prezentacija o dodatnoj mrežnoj opremi i povezivanje dva
računara na maloj udaljenosti – za one koji žele znati više (sa CD-a: Za one koji zele znati vise
-> Poglavlje V) , nastavni listići.
TOK ČASA
· Uvodni dio časa
U uvodnom dijelu časa psihološki pripremiti učenike za temu časa, npr. pitanjima:
1. Šta zamislite kada neko kaže „mreža“? – Dozvoliti da što veći broj učenika ponudi svoje
mišljenje.
2. Možemo li reći da igrači u fudbalskom, košarkaškom, odbojkaškom ili nekom drugom
timskom sportu na terenu čine mrežu?
Na koje sve načine računari utiču na vas u jednom običnom danu? (Pobrinite se da uključite
stvari kao što su računari koji sinhronizuju semafore, kompjuterizovane autobuske redove
vožnje, telefonske sisteme, čak i računare koji su prisutni u digitalnoj televiziji i satelitskim
sistemima, naravno, njihovo surfanje Internetom, dopisivanje, igranje igrica i sl.).
3. Kako zamišljate razgovor između dva ili više računara? Da li je moguće da se razumiju
računar iz BiH i recimo računar iz Japana?
4. Šta mislite je li moguće napraviti mrežu mreža?
2
Najava cilja časa: Ukoliko smo vas uspjeli zainteresirati, sada budite posebno pažljivi, jer ćete
saznati konkretne odgovore na ova pitanja.
· Glavni dio časa
U dijelu obrade novog započeti Vježbom umrežavanja.
Uradite ovu vježbu prije nego što obradite različite vrste računarskih mreža. Treba da dijelite
knjigu (može biti bilo koja knjiga koju izaberete) sa drugim učenicima u razredu.
1. Smjestite učenike u otvoren prostor ili koristite
učionicu, ali učenici treba da stoje udaljeni od
stolova. Dva učenika treba da budu na suprotnim
stranama prostorije. Prvi
učenik uzima knjigu i ide do drugog učenika.
Naznačite da je ovo jednostavna mreža. Učenici su
koristili tradicionalnu (sneaker net) metodu da
prenesu materijal od jedne do druge tačke, ali je
postojao prijenos informacija.
2. Neka se sada šest - osam učenika pridruži onoj
dvojici učenika. Postavite ih na različita mjesta u
prostoriji. Neka prvi učenik kaže ime jednog od
učenika koji je u „mreži”, i neka pošalje knjigu kroz
„mrežu” od jednog učenika do drugog dok ne dođe
do osobe čije je ime rečeno. Neka taj učenik uradi
isto, prenoseći je do sljedećeg imenovanog
učenika.
Naznačite da je to takođe mreža, ali veća nego ona
prva. Objasnite učenicima da prenose informacije
među sebi ravnima, ili drugim učenicima. Svi su
jednaki u mreži.
Svi mogu da izvrše zadatak na potpuno isti način.
3. Sad treba da učestvuju svi učenici. Razmestite ih
širom učionice ili nekog drugog otvorenog
prostora. Nastavnik treba da stoji u sredini grupe i
drži knjigu. Sada recite učenicima da moraju da
podignu ruke kada žele knjigu.
Nastavnik bira učenika naznačivši da knjiga može
da se prenese samo jednom po jednom učeniku,
potom je prenosi kroz „mrežu” imenovanom
učeniku. Sada recite učenicima da opet treba da
dignu svoje ruke ukoliko žele knjigu. Ovog puta,
učenik kod koga je knjiga mora da je vrati nazad
nastavniku tako da bi nastavnik mogao da je
pošalje sljedećem imenovanom učeniku. Vježbajte
ovu vježbu nekoliko minuta, ali sada uz objasnjenje
da je ovo simulacija klijentsko/serverske mreže.
Nastavnik, kao server, upravlja resursima (u ovom
slučaju knjigom) i određuje gde ide knjiga i kojim
redom.
Nastavnik (server) se nalazi na višem nivou, dok
svi učenici ostaju u nižem, ali jednakom nivou kao
klijenti.
4. Sada postavite učenike u grupe od po tri ili četiri.
Neka prva grupa dijeli knjigu između sebe, zatim
neka neko iz druge grupe zatraži „resurs”. Prva
mreža potom može da imenuje nekog da bi je
prenijela do druge grupe. Nastavite sa ovom
vježbom nekoliko minuta i ohrabrite učenike da što
više prenose knjigu između grupa. Podsjetite ih da
samo jedna osoba is svake male „mreže” zapravo
može da prenese informaciju imenovanoj osobi iz
druge „mreže”.
Naznačite da ovo simulacija mreže mreža i da na
taj način, možete povezati male mreže većoj grupi i
tako dijeliti informacije.
Objasnite da mrežu mogu sačinjavati dva računara koji dijele informacije ili više računara koji
dijele informacije. Da li ste u ovim našim vježbama primjetili različite vrste mreža?
Koristite primjer druge vježbe koja ilustruje koncept peer-to-peer mreže (udžbenik str. 91.).
Koristite treću vježbu kao primjer klijentsko/serverske mreže (udžbenik str. 91.).
Naopomena: Ova vježba zahtjeva relativno dosta vremena glavnog dijela časa (15-20 min.),
ali je dosta efektna, jer kroz očigledne situacije usvajaju nova saznanja i pojmove. Ovako
stečeno znanje je dosta trajnije.
Tradicionalnim pristupom času imamo više vrijemena da učenici možda umjesto ove vježbe
prate unaprijed pripremljenu prezentaciju i vode bilješke.
Ukoliko se, ipak, odlučite za prvu varijantu bilješke koje smatrate bitnim možete unaprijed
pripremiti (ponudit ćemo vam jednu varijantu na kraju ove pripreme) i podijeliti pred kraj
časa da zapijele u svoje bilježnice.
U ovom dijelu časa navedite prednosti umrežavanja (udžbenik str. 89.)
3
Kako se računari međusobno povezuju i razgovaraju u mreži?
Bilo bi korisno da su vam neke od komponenti dostupne dok razgovarate o njima, čak i u
ovom početnoj fazi. Pokažite im mrežnu karticu, neke kablove i čak možda bežičnu karticu
ako vam je dostupna ili neka pogledaju prezentaciju sa CD-a (Za one koji zele znati vise ->
Poglavlje V -> Dodatna mrezna oprema). Podsjetite učenike da će u daljem školovanju naučiti
više o svakoj od komponenti. Najčešći način prijenosa podataka preko kabla omogućuju:
modemi, iznajmljene linije, hub, switch, router, crossover kablovi i sl., a bežični prijenos
podataka: bluetooth (na kratki domet), satelit (nadugi domet), te prijenos podataka preko
mobitela (udžbenik str. 91.).
Utvrdite da su protokoli formalni skupovi pravila (udžbenik str. 89.).
Da li možete da kreirate mrežu mreža?
Koristite primjer posljednje vježbe iz “Vježbe na času” kao primjer mreže mreža. Podsjetite ih
da na takav isti način funkcioniše Internet o kojem će biti govora na sljedećem času.
Upoznati učenike sa vrstama mreža (udžbenik str. 90.): LAN, MAN i WAN i topologijom LAN
mreže.
· Završni dio časa
Test uparivanja (u prilogu pripreme) – 3 min.
Podijela listića sa zabilješkama i novim pojmovima.
Zadaća: pitanja iz udžbenika str. 91.
Razmjena utisaka o proteklom času.
4
Test uparivanja
Uparite svaki termin sa njegovom definicijom. Svaka definicija će se možda koristiti više puta,
a neke se možda neće ni koristiti. Sretno!
_____1. Klijent
_____2. Mrežna kartica
_____3. Internet
_____4. Mreža
_____5. Peer-to-Peer mreža
_____6. Protokol
_____7. Server
a. Najpoznatija i najveća računarska mreža na svijetu koja povezuje milione računara u
jednu veliku mrežu mreža.
b. Računar koji čuva sve informacije i resurse koji su dostupni drugim računarima na mreži u
klijentsko/serverskoj mreži.
c. Specifična pravila koja upravljaju premještanjem ili kopiranjem datoteka iz jednog računara
na drugi.
d. Mreža u kojoj jedan računar čuva sve informacije i resurse i čini ih dostupnim drugim
računarima na mreži.
e. Računari u mreži koji se obraćaju serveru da bi dobili informacije.
f. Veza istih računara.
g. Grupe računara koje se bave istim stvarima.
h. Ureñaj koji se nalazi u svakom računaru koji vam omogućava da povežete računar sa
mrežom.
i. Pravilo koje pomaže računarima da se meñusobno sporazumijevaju.
j. Grupa računara koji su povezani tako da ljudi mogu da dijele informacije i opremu.
Ime učenika: ______________________________________ Odjeljenje: ________

Test uparivanja
Uparite svaki termin sa njegovom definicijom. Svaka definicija će se možda koristiti više puta,
a neke se možda neće ni koristiti. Sretno!
_____1. Klijent
_____2. Mrežna kartica
_____3. Internet
_____4. Mreža
_____5. Peer-to-Peer mreža
_____6. Protokol
_____7. Server
a. Najpoznatija i najveća računarska mreža na svijetu koja povezuje milione računara u
jednu veliku mrežu mreža.
b. Računar koji čuva sve informacije i resurse koji su dostupni drugim računarima na mreži u
klijentsko/serverskoj mreži.
c. Specifična pravila koja upravljaju premještanjem ili kopiranjem datoteka iz jednog računara
na drugi.
d. Mreža u kojoj jedan računar čuva sve informacije i resurse i čini ih dostupnim drugim
računarima na mreži.
e. Računari u mreži koji se obraćaju serveru da bi dobili informacije.
f. Veza istih računara.
g. Grupe računara koje se bave istim stvarima.
h. Ureñaj koji se nalazi u svakom računaru koji vam omogućava da povežete računar sa
mrežom.
i. Pravilo koje pomaže računarima da se meñusobno sporazumijevaju.
j. Grupa računara koji su povezani tako da ljudi mogu da dijele informacije i opremu.
Ime učenika: ______________________________________ Odjeljenje: ________
5
Bilješke
Računarske mreže
Definicija: Računarske mreže su, kratko rečeno, sistem hardvera i softvera koji
omogućuje razmjenu podataka izmeñu računara.
Novi termini:
Klijent: računari na mreži koji se obraćaju serveru da bi dobili informacije.
Klijentska/serverska mreža: mreža u kojoj jedan računar čuva sve informacije i
resurse i čini ih dostupnim drugim računarima na mreži.
Internet: najpoznatija na svijetu i najveća računarska mreža koja povezuje milione
računara u jednu veliku mrežu svih mreža.
Mreža: grupa računara koji su povezani tako da ljudi mogu da dijele informacije i
opremu.
Mrežna interfejs kartica (NIC): hardver koji je instaliran u računaru koji povezuje
računar sa mrežom.
Peer-to-Peer mreža: veza istih računara.
Protokol: pravilo koje pomaže računarima da se razumiju jedni druge.
Server: računar koji čuva sve informacije i resurse koji su dostupni drugim računarima
na mreži u klijentsko/serverskoj mreži.
Mreže prem veličini dijelimo na: LAN – lokalne, MAN – gradske i WAN – svjetske.
Peer-to-peer mreže:
· Veza istih računara
· Svaki od računara ima svoj skup datoteka
· Svaki od računara može da dijeli datoteke
sa drugim računarima u mreži
· Svaki od računara mogu da pristupe drugim
resursima, kao što su štampač ili skener na
mreži
· Sastoje se iz najviše 10 računara
· Obično ih nalazimo u kućama ili malim
preduzećima
Klijentsko/serverske mreže:
· Više od deset računara
· Skuplje su nego peer-to-peer mreže
· Ne nalaze se često u kućnom okruženju
· Jedan računar, poznatiji kao server, čuva
informacije i resurse i čini ih dostupnim
drugim računarima u mreži

Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.