nedjelja, 17. ožujka 2019.

KNJIŽEVNOST - “Sretni kraljević” Oskar Vajld



Priprema za nastavnu jedinicu
Nastavnik:

Nastavni predmet:
Bosanski, hrvatski i srpski jezik i književnost
Razred:
V
Nastavna oblast:

Nastavna tema:
Književnost
Pod-tema:
Bajka
Nastavno područje:

Nastavna jedinica:
“Sretni kraljević” Oskar Vajld
Tip časa:
Rad na tekstu
Odgojno obrazovni ciljevi
Odgojni:
Razvijanje pozitivnih osobina ličnosti (humanost, upornost, odgovornost, prijateljstvo, ljubav, međusobno uvažavanje...), njegovanje i razvijanje sposobnosti uočavanja i procjenjivanja lijepog i vrijednog, razvijanje estetskih, etičkih i socijalnih osjećaja, razvijanje ljubavi prema knjizi

Obrazovni:
Vrsta književnog djela, mjesto i vrijeme radnje, fabula, kompozicija, tema, ideja djela, likovi, stilske figure

Funkcionalni:
Razvijati vještinu govora, kreativnost, osjećaj za timski rad, razvijati i podsticati individualne vještine učenika, razvijati i sticati samopouzdanje, upornost u radu


Metode:
Interakcijske: dijaloška, monološka, ilustracija, dramatizacija, recitovanje, metoda recepcije, metod igre, tekst- metoda
Oblik rada:
Frontalni, grupni, individualni, (individualizirani princip)
Nastavna sredstva:
Pano sa likovima iz bajki, podni cvjetovi ..., ilustracija bajke na panou, knjiga  „Sretni Kraljević“ O. V., pripremljeni F. Č. za dugu
Upotrebljivi izvori u pripremi:

Nastavna pomagala:
Harmonika, laptop, bim projektor, kasetofon, flip-čartovi u različitim bojama, markeri u različitim bojama, ljepilo
Korelativna veza:
uzička kultura, likovna kultura, TiZO, fizika
Međuporodična kultura:
Kultura izražavanja, medijska kultura
Tok aktivnosti
UVODNI DIO ČASA  (5 minuta)

● S obzirom da su učenici unaprijed dobili zadatke za čas lektire i da su upoznati sa temom časa, kratko provjeriti pročitanost književnog djela, a potom istaći na projektoru  ilustraciju Sretnog Kraljevića i Lastana (kao najavu časa lektire) i važne i interesantne podatke o piscu.
● Nastup recitala – Vesela karavana - Luko Paljetak – članovi recitatorske sekcije, završni stihovi „tužni Kraljević i Lastan velikog srca“

GLAVNI DIO ČASA  ( 10 min + 5 min +10 min + 10 min)

Koje likove iz bajki smo vidjeli u recitalu?

Sadržaj analize (10 minuta)

           Zašto je Srećni Princ tužan?
           Gdje se nalazio, kako je izgledao?
           Ko se, jedne večeri, skrio kod njegovih nogu?
           Zašto je Lastan ostao sam?
           Šta je lastan osjetio te noći?
           Zašto je sretni Kraljević plakao?
           Šta je molio Lastana?
           Kako i kome je Lastan pomogao?  (rubin iz mača, safiri iz  očiju, zlatni listići)
           Zašto je Lastan ostao sa Sretnim Kraljevićem?
           Kakvi su postali ljudi u gradu?
           Zašto?
           Kako je izgledao Sretni Kraljević na kraju bajke?

           Šta je bilo sa Lastanom kada je došla prava zima?
           Kako je to podnio Kraljević?
           Šta su uradili gradonačelnik i vijećnici?

           Zbog čega lastan ima veliko srce?
           Koje osobine krase i Kraljevića i Lastana? (humanost, darežljivost, prijateljstvo, nesebičnost...)
           Zašto je  anđeo donio Bogu olovno srce i mrtvog Lastana kao dvije najvrednije stvari sa zemlje?

Zaključak:
Prijateljstvo, ljubav i humanost su osobine koje krase čovjeka.

Uputiti učenike na fotografije na projektoru - (fotografije učenika sa krunama i bez krune - prinčevi i princeze ovog, stvarnog svijeta)

Vođena fantazija: (učenici sjede na podu, drže se za ruke)  (5 min)
Zažmirite i pokušajte se zamisliti kao prinčevi, princeze, Kraljević ili Lastan. Ako želite, budite i ono što jeste, dijete koje puno lijepog, dobrog, humanog može uraditi na ovoj planeti. Pokušajte pronaći u mislima nekoga kome treba pomoć. Pomozite mu!
Na nastavnikov dodir po kosi učenici će govoriti o tome kome i kako pomažu, te kako se osjećaju dok to rade.

Rad u grupama, individualan oblik rada (inkluzija) ( 10 min.)
Diferencirani zadaci na

Zadaci za grupni i individualan oblik rada/ individualiziran princip rada

I GRUPA (1. nivo)
  1. Odredi  vrstu književnog djela
  2. Odredi mjesto i vrijeme radnje

II GRUPA (2. nivo)
  Poredaj i zalijepi kompoziciju bajke onako kako slijede događaji u bajci
  Uvod, zaplet, kulminacija, rasplet i završetak
 
III GRUPA (2. nivo)
   1.  Odredi temu bajke
   2.  Odredi  ideju bajke        

IV  GRUPA (3. nivo)
     Napišite po 3 stilske figure
     Epiteti, poređenja, onomatopeje, personifikacije

V GRUPA (2. nivo)
  Odredi glavne i sporedne likove i zalijepi ih na određena mjesta na čartu
  Od ponuđenih pridjeva, zalijepi one koji se odnose na Kraljevića i Lastana

Mogući odgovori:
I Grupa: 1. Umjetnička bajka
               2. Mjesto radnje: Grad u nepoznatom carstvu
               3. Vrijeme radnje: Kasna jesen - zima
II Grupa: kompozicija
                 Uvod: Iznad grada stoji kip sretnog Kraljevića
                 Zaplet: Sretni Kraljević moli Lastu da mu pomogne da  
                              usreći siromašne i bolesne
                 Kulminacija: Lasta ostaje uz slijepog prijatelja gubeći tako 
                                       život
                 Rasplet: Gradonačelnik uklanja s trga kip Sretnog
                               Kraljevića
                 Završetak: Prijatelji – dobrotvori ostaju zauvijek skupa
III Grupa: (moguće teme i ideje)
         1. Tema: Prijateljstvo i humanost Sretnog Kraljevića i Lastana
                      Sudbina sretnog Kraljevića koji je drugima dao sve što 
                      je imao da bi oni bili srećni       
          2. Ideja: Pravi prijatelji se vide u nevolji
                       Ljubav, dobrota, ljepota prijateljstva i nesebičnost su 
                       najveće čovjekove vrline
IV Grupa:
  Glavni likovi: Sretni Kraljević, Lastan (humani, darežljivi nesebični, požrtvovani)
  Među pridjevima je i riječ- uljez BEZOBZIRNI (zamka)
V Grupa:
    Stilske figure:
          Epiteti                                   Poređenja    
- Srećni Kraljević                     - lijep kao pijetao - vjetrokaz
- tužni Kraljević                       - sretan kao Sretni Kraljević 
- prekrasni kip                          - plav kao morska pučina

         Onomatopeje:                      Personifikacije:
 - Kraljević zaplaka                 - Cijela bajka personificirana
 - zacvrkuta lasta                     - Lasta ima osobine čovjeka

Individualizirani zadaci

1. Nadareno dijete  (L . Š.) (5. nivo) prilagođeni nastavni plan i program
   Zadatak: Uradi digresiju izmeđe bajke „Sretni  Kraljević“ i bajke
  „Odani prijatelj“
 (Ko je bio odan prijatelj, a ko prijatelj iz koristoljublja?)

2. Dijete sa poteškoćama u učenju  (A.Z.) (1.nivo) prilagođeni nastavni plan i program
   Zadatak: 1. Nabroj još neke bajke O. V.
                    2. O kojoj bajci bi volio razgovarati sljedeći čas?
Napomena:
U jednoj grupi se nalazi učenik (B. K.) kome je neophodna integracija i socijalizacija, te pomoć u radu, s obzirom na nedavnu porodičnu tragediju (gubitak oba roditelja) u kojoj je i sam bio povrijeđen, te zbog toga nastavu nije pohađao cijelo polugodište. (pomoć grupe)

Mogući odgovori:
1. Digresija S.K. I Odanog prijatelja-
    Pravo i lažno prijateljstvo
    Humanost na djelu, i humanost samo na riječima, pravo     
    prijateljstvo  i  prijateljstvo iz koristoljublja                      

2. Bajke O. V. –
1. Zvjezdan, Slavuj i Ruža, Odani prijatelj...
2.----------------------------------------------------

Prezentacija urađenih zadataka po grupama (10 min)
Zadatke realizirane na F.Č. lijepiti jedne na druge, tako da se na kraju dobije duga.

Razgovor: Šta za vas predstavlja duga?
Od čega je sastavljena?
Kako nastaje duga?
Kako žive dugine boje?

Zaključak: Živimo zajedno, budimo prijatelji, volimo se, pomažimo jedni drugima. Tada najviše vrijedimo.

 ZAVRŠNI DIO (5 minuta)

Poruke:
1. Na stikers - karticama napišite kratku poruku Kraljeviću i Lastanu.
2. Kartice zalijepiti na pano oko Sretnog Kraljevića i Lastana, pročitati neke od poruka.

Samoocjenjivanje: Učenici će sami, na posebnom papiru, na nivou grupe ili idividualno, ocijeniti sebe za angažovanje  na času. (Ocjene će biti unesene u dnevnik na narednom času)
Domaći zadatak:
Podsjetiti se sadržaja bajki „Ruža i slavuj“ i „Odani prijatelj“ O. V. Naredni čas ćemo uporediti pravo prijateljstvo i prijateljstvo iz koristoljublja
Literatura



Prilog uz pripremu:

Neki podaci o Oskaru Vajldu

Rođen je u Dablinu u Irskoj 1854. godine. Pisao je poeziju, priče i drame.
Rođen je u bogatoj porodici poznatog ljekara.
Majka mu je bila pjesnikinja, pa je kažu, od nje naslijedio talenat za pisanje.U njegovim bajkama Sretni Kraljević, Slavuj i Ruža, Odani prijatelj, Zvjezdan ..., uživaju i djeca i odrasli.
Iako bogat, suosjećao je sa sirotinjom koju je često i u svojima djelima prikazivao. Umro je 1900.g. u Parizu.






















Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.