PRIPREMA ZA PRAKTIČNO
PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA MUZIČKA KULTURA
BROJALICA
DATUM:
RAZRED:
NASTAVNA JEDINICA: „Jabučica crvena“
TIP ČASA : obrada novog gradiva
NASTAVNE METODE : razgovor , izlaganje , demonstracija
NASTAVNA SREDSTVA: CD player, dječiji
instrumentarij , plakat sa notnim
zapisom brojalice
NASTAVNI OBLIK : frontalni , grpuni , rad
u paru
OBRAZOVNI ZADACI: upoznavanje učenika sa
tekstom , metrom i ritmom brojalice ; upoznavanje učenika sa kratkim slogovima
– osminkama
ODGOJNI ZADACI: razvijanje ljubavi prema
dječijem stvaralaštvu ; razvijanje i
poticanje dječije kreativnosti ; razvijanje tačnosti i preciznosti
FUNKCIONALNI ZADACI : osposobljavanje učenika
za pravilno izvođenje i odbrojavanje brojalice ; razvijanje pažnje i pamćenje
teksta ; praktična primjena stečenog znanja ; osposobljavanje za korištenje i
sviranje improvizovanim instrumentima
CILJ ČASA : usvajanje pravilnog
izvođenja brojalice kroz određene zadatk
KORALACIJA:Moja okolina
ARTIKULACIJA
ČASA
UVODNI DIO:
·
Ponoviti naučeno u voću i voćnjaku , kao i o godišnjem dobu jesen
NAJAVITI CILJ ČASA:
Danas
ćemo naučiti novu brojalicu
GLAVNI DIO:
·
Učitelj odbrojava brojalicu
·
Staviti notni zapis brojalice i plakat , a potom slušamo brojalicu
na CD-u
·
Porazgovarati sa učenicima o tekstu brojalice
·
Odbrojavati brojalicu zajedno , u grupama , paru i individualno
·
Izvodimo brojalicu u koloni
·
Učenici gledaju notni zapis
·
Porazgovarati o tome koje su note zapisane , iz koliko se taktova
sastoji brojalica , kakvi su ovo taktovi , kao i u kojoj je mjeri zapisana
brojalica ; koje note koristimo kada izgovaramo kratke slogove
·
Nastavnik izvodi brojalicu na štapićima i defu
·
Izvođenje brojalice uz pomoć dječijeg instrumentarija
ZAVRŠNI DIO:
·
Analiza časa
·
Ponoviti brojalice koje su učenici naučili do ovog časa i
odbrojavati ih zajedno u koloni – voziću
Nema komentara:
Objavi komentar
Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.