subota, 9. ožujka 2019.

MUZIČKA KULTURA 3 - “ Kad ja pođoh na Bendbašu „ - narodna


PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA MUZIČKA KULTURA
PJEVANJE I SVIRANJE
DATUM:
RAZRED:
NASTAVNA JEDINICA :“ Kad ja pođoh na Bendbašu „-narodna
TIP ČASA: Obrada novog gradiva
NASTAVNI OBLIK: frontalno , individualno , grupno , rad u parovima
NASTAVNA SREDSTVA: Osnovna sredstva za rad , projektor , nošnje folklorne sekcije , CD player , pribor za likovnu kulturu
NASTAVNA METODA: Razgovor , objašnjavanje , demonstracija
OBRAZOVNI ZADACI: da učenici upoznaju i zapamte pjesmu ; upoznavanje pjesme o domovini kao vrste muzičkog djela ; provjera i utvrđivanje pojmova : instrumentalni uvod , strofa
ODGOJNI ZADACI: razvoj ljubavi prema domovini i njenoj muzičkoj baštini ; ispoljavanje sopstvenog doživljaja ;  razvijanje interesa i potrebe za muzikom
FUNKCIONALNI ZADACI: razvoj zapažanja i muzičkog pamćenja ; razvoj estetske osjetljivosti ; razvoj muzičkog mišljenja ; primjena znanja muzičkim pojmovima ; poticanje učenika na razne oblike muzičkog izražavanja
CILJ ČASA: da učenici upoznaju i nauče pjesmu „Kad ja pođoh na Bendbašu“
KORELACIJA: Moja okolina , Tjelesni i zdravstveni odgoj , Likovna kultura


ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO :

·       Ponoviti do sad naučene pjesmice koje govore o zavičaju pr. „Reci, Bosno,ljubavi“
·       Pokazati slide-ove ili plakat na kojima se nalaze slike prirodnih ljepota BiH , kulturne baštine i narodnih nošnji
·       Porazgovarati o prezentiranom

NAJAVITI CILJ ČASA:

danas ćemo naučiti još jednu lijepu sevdalinku (poznatu narodnu pjesmu), koja je nastala veoma davno , ali se njeguje , izvodi i čuva kao izuzetno vrijedna muzička tradicija

GLAVNI DIO:

·       Pročitati riječi pjesme
·       Kratka analiza
Bendbaša je poznato kupalište u Sarajevu
Bendbašaznači ograđeni dio rijeke pripremljen za kupanje
·       Nastavnik izvodi pjesmu
·       Audio zapis pjesme
·       Naučiti tekst i melodiju pjesme pazeći pri tom na pravilno držanje tijela , disanje, dikciju i intonaciju
·       Uočiti dijelove koji se ponavljaju
·       Pjevati pjesmu tako da solista u svakoj strofi pjeva prvi stih koji se ne ponavlja , a hor drugi stih koji se dva puta ponavlja
·       Izvoditi jednostavne ritmičke korake pri izvođenju pjesme

ZAVRŠNI DIO:
·       Analiza časa
·       Naslikati doživljaj ove lijepe sevdalinke



Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.