subota, 9. ožujka 2019.

MUZIČKA KULTURA 3 - „Menuet“ – L.Bochin


PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA MUZIČKA KULTURA
SLUŠANJE MUZIKE
DATUM:
RAZRED:
NASTAVNA JEDINICA : „Menuet“ – L.Bochin
TIP ČASA: obrada novog sadržaja
NASTAVNA METODA: razgovor , objašnjavanje , demonstracija
NASTAVNA SREDSTVA: osnovna sredstva za rad , CD player , plakat
NASTAVNI OBLIK: frontalno  ,  individualno , grupno
OBRAZOVNI ZADACI: da učenici prepoznaju i zapažaju karakter kompozicije , tempo , dinamiku izvođenja , formu kompozicije , muzičke instrumente ; da slobodno izraze svoj stav o slušanoj kompoziciji ; upoznavanje sa pojmovima Menuet i instrumentalna muzika
ODGOJNI ZADACI: razvoj estetskog ukusa ; razvoj ljubavi , interesa i pozitivnog stava za umjetničku muziku ; doživljaj slušane kompozicije ; razvoj sposobnosti izražavanja muzičkog iskustva verbalno
FUNKCIONALNI ZADACI: razvoj muzičkog mišljenja , muzičke pažnje , slušnih percepcija i muzičkog pamćenja ; razvijanje estetske osjetljivosti za umjetničku muziku
CILJ ČASA: da učenici pažljivo slušaju i razumiju smisao i karakter kompozicije
KORELACIJA: Tjelesni i zdravstveni odgoj


ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:

·       Mali kviz – učenicima podjeliti nastavne listiće sa nazivima kompozicija koje su već slušali , tako da se pored svake kompozicije nalazi prazan kvadratić
·       Puštati tonski zapis kompozicija
Zadatak učenika je da prepoznaju naziv kompozicije i da upisuju redni broj pored naziva u prazan kvadratić . Redoslijed zapisanih kompozicija na nastavnom listiću i na tonskom zapisu je različit
·       Proglasiti najuspješnije učenike

NAJAVITI CILJ ČASA: 

danas ćemo slušati još jednu lijepu kompoziciju pod naslovom „Menuet“. Za nas ju je komponovao Luiđi Bokerini(Luigi Boccherini)

GLAVNI DIO:

Menuet je stari francuski ples koji se izvodio na evropskim dvorovima u 17. I 18. Stoljeću /vijeku . To je umjereno brzi ples u trodijelnoj mjeri i pleše se u parovima svrstanim u redove.
·       Tonski zapis kompozicije
·       Pokazati na plakatu notni zapis i slušati kompoziciju gledajući u njega
·       Uočiti instrumente (gudački instrumenti : violine , viola , violončelo)
·       Pronaći u notnom zapisu oznake za dinamiku
·       Uočiti izmjene u tempu izvođenja (usporavanje , ubrzavanje )
·       Uočiti u notnom zapisu načine izvođenja : legato i stakato
Zapamtiti : kada sviraju četiri gudačka instrumenta , ansambl se zove gudački kvartet

ZAVRŠNI DIO:
·       Analiza časa
·       Osmisliti samostalno pokrete uz slušanu muziku




Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.