subota, 9. ožujka 2019.

MUZIČKA KULTURA 3 - “Golubovi“- narodna


PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA MUZIČKA KULTURA

MUZIČKA IGRA

DATUM:

RAZRED:

NASTAVNA JEDINICA: “Golubovi“- narodna

TIP ČASA:obrada novog gradiva

NASTAVNA METODA:izlaganje,demonstracija,razgovor,ilustracija

NASTAVNI OBLIK:frontalno,individualno,grupno ,rad u paru

NASTAVNA SREDSTVA:instrument(klavir),folija,plakat,CD player, pribor za likovnu kulturu

OBRAZOVNI ZADACI:usvajanje i tačnoizvođenje pjesmice;da usvoje novi pojam-
repeticija(ponavljanje),upoznavanje i usvajanje pokreta u ritmu muzike;usvajanje,proširivanje i primjene znanja vezanih za vrste osnovnih ritmičkih pokreta ;poštivanje pravila igre

ODGOJNI ZADACI:doživljaj mjere i ritma kroz pjevanje i pokret;buđenje interesa za pokretne igre uz muziku;razvoj osjećaja za koordinaciju pokreta sa muzikom;samostalno eksperimentisanje(u paru i kroz timski rad);izražavanje doživljaja ,razvoj ljubavi i humanog odnosa prema životinjama;razvoj mašte i kreativnosti

FUNKCIONALNI ZADACI:razvoj slušne osjetljivosti za ritam i mjeru u muzičkoj igri;razvoj muzičke
percepcije i memorije kroz pokret uz muziku;razvoj kreativnog izražavanja doživljenog ritma kroz pokret;praktična i stvaralačka primjena stečenog znanja

CILJ ČASA:da učenici memorišu pjesmicu i kreativnose izrazekroz pokret u muzičkoj igri
KORELACIJA:Tjelesni i zdravstveni odgoj,Mojaokolina,Likovna kultura


ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:

·       Ponoviti stečeno znanje iz nastavnog predmeta Moja okolinao pticama(selice,stanarice)
·       Porazgovarati o golubovima(gdje žive,kako preživljavaju zimu...)
·       Kako mi pomažemo pticama

NAJAVITI CILJ ČASA:

danas ćemo naučiti jednu lijepu pjesmicu i igru s pokretima u kojoj se spominje golub.Ona će nam pomoći da razvijemo neke navike koje su nam potrebne u svakodnevnom životu

GLAVNI DIO:

·       Pročitati i kratko analizirati tekst pjesme
·       Nastavnik izvodi pjesmu sa i bez instrumenta
·       Doživljaj pjesme
·       Razgovor o utiscima,tekstu pjesme i mogućim pokretima u vezi s njim
·       Pokazati tekst pjesme na foliji
·       Uz slušanje nastavnikovog pjevanja učenici memorišutekst uz odgovarajuće pokrete
·       Uočiti dio pjesme koji se ponavlja
·       Obratiti pažnju na pravilno držanje tijela,disanje,dikciju,lijepoi izražajno
pjevanje i posebno na tačnu intonaciju
·       Ponoviti osnovne ritmičke pokrete koje smo naučili
IGRA:djeca su zajedno u kolu i drže se za ruke.U sredini kola je „golub“(dijete koje čuči).Kolo se okreće i pjeva.Kod posljednjeg stiha,djeca se razbježe i „golub“ih hvata.Onaj koga uhvati mora u kolo kao žalosni „golub“.Drugi put se kolo okreće u suprotnom smijeru.
IGRA:Osmisliti,predložiti i uvježbati nove pokrete koji odgovaraju pjesmi (učenici koriste svoju maštu i kreativnost)

ZAPAMTITI:
Znak II :      : II zove se repeticija ili ponavljanje

ZAVRŠNI DIO:

·       Smisliti sa učenicima nove stihove  i pokrete
·       Ilustracija ove lijepe igre


Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.