subota, 9. ožujka 2019.

MUZIČKA KULTURA 3 - Dječije muzičko stvaralaštvo-igra i ples uz instrumentalnu muziku


PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA MUZIČKA KULTURA
DJEČIJE MUZIČKO STVARALAŠTVO
DATUM:
RAZRED:
NASTAVNA JEDINICA: dječije muzičko stvaralaštvo-igra i ples uz instrumentalnu muziku
TIP ČASA: samostalan praktičan rad
NASTAVNI OBLIK: frontalno, individualno, grupno
NASTAVNE METODE: razgovor , objašnjavanje , demonstracija
NASTAVNA SREDSTVA: CD player
OBRAZOVNI ZADACI: da učenici usvoje i razumiju  elementarne muzičke pojave (ritam , melodija); adekvatno pripremiti učenike za samostalno izvođenje pokreta učenjem određenih ritmičkih pokreta i vježbi ; da učenici samostalno kreiraju i izvode određene pokrete uz muziku
ODGOJNI ZADACI: izražavanje osjećaja za muziku i ritam ; spretnost , pokretnost , dosjetljivost , razvoj mašte i kreativnosti ; poticanje dječijih muzičko-stvaralačkih dispozicija ; samokontrola , kontrola drugih , razvoj takmičarskog duha , spremnost za timski rad...
FUNKCIONALNI ZADACI: razvoj psiho-fizičkih sposobnosti ; praktična i stvaralačka primjena stečenog znanja...
KORELACIJA: Tjelesni i zdravstveni odgoj
CILJ ČASA: da učenici samostalno kreiraju i izvode određene pokrete uz muziku , prethodno savladavši određene jednostavne ritmičke pokrete


ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO :

·       Pustiti učenicima muzičku formu nekoliko puta i zajednički odrediti određene ritmičke i melodijske karakteristike
·       Pokazati učenicima tj. pripremiti učenike za samostalno izvođenje pokreta demonstracijom jednostavnih ritmičkih pokreta (posebni pokreti nogu , postavljanje noge na petu , noge na prste, korak u stranu , ritmičko pokretanje ruku , dizanje ruku , razne vrste pljeskanja , istezanje tijela)
·       Učenici nekoliko puta ponove demonstrirane pokrete

NAJAVITI CILJ ČASA: danas ćemo samostalno kreirati i izvoditi određene pokrete tj. ples.

GLAVNI DIO :

·       Podijeliti učenike u grupe
·       Svi će zajedno nekoliko puta poslušati muziku za koju će izmisliti ples (malu koreografiju).
·       Grupama ostaviti vremena da se dogovore , šapćući , kakve će pokrete izvesti uz zadanu muziku
·       Učenici uvježbavaju dogovorene pokrete

ZAVRŠNI DIO :
·       Grupe izvode svoju koreografiju
·       Proglašavanje pobjedničke grupe




Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.