PRIPREMA ZA
PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA MUZIČKA KULTURA
PJEVANJE I
SVIRANJE
DATUM:
RAZRED:
NASTAVNA JEDINICA
: „Trčimo
za sunecem“ – Refik Hodžić
TIP
ČASA : obrada novog gradiva
NASTAVNA
METODA:
frontalno , individualno , grupno
NASTAVNI
OBLIK :
razgovor , objašnjavanje , demonstracija
NASTAVNA
SREDSTVA: osnovna
sredstva za rad , CD player , plakat , sintisajzer
OBRAZOVNI
ZADACI :
razvijanje muzičkog vokabulara ; usvajanje elemenata muzičke pismenosti ;
naučiti pravilno izvoditi pjesmu ; vježbanje i razvoj obima dječijeg glasa
ODGOJNI
ZADACI:
razvoj ljubavi , interesa i pozitivnog stava prema muzici ; jačati
samopouzdanje i istrajnost učenika u postizanju tačnosti muziciranja ; stvarati
vedro raspoloženje i opuštenu atmosferu ; poticati želju učenika da muziciraju
grupno i individualno
FUNKCIONALNI
ZADACI :
razvoj psiho-fizičkih sposobnosti ; praktična i stvaralačka primjena stečenog
znanja
CILJ ČASA: da učenici usvoje i
memorišu pjesmu „Trčimo za suncem“
KORELACIJA: Tjelesni i zdravstveni
odgoj
ARTIKULACIJA ČASA
UVODNI DIO:
·
Ponoviti sadržaj prethodnog časa
·
Pokazati plakat na kojem se nalaze učenici na izletu u prirodi , a
dan je sunčan , proljetan
·
Porazgovarati o prezentiranom
NAJAVITI
CILJ ČASA:
danas ćemo naučiti jednu lijepu pjesmicu
GLAVNI DIO:
·
Pročitati tekst pjesme
·
Analiza pjesme
·
Nastavnik izvodi pjesmu sa i bez instrumenta
·
Tonski zapis pjesme
·
Pokazati notni zapis i slušati pjesmu prateći notni zapis
·
Iskazati utiske o njenom sadržaju i karakteru
·
Porazgovarati o ugođaju koji stvara pjesma
·
Pjevati pjesmu nježno u skladu sa njenim karakterom
·
Uočiti dio melodije koji se ponavlja dva puta , kao i prvi i drugi završetak teme
·
Solista pjeva prvi , a hor drugi red pjesme (prvi i drugi
završetak)
·
Izmisliti igru za izvođenje pjesme
ZAVRŠNI DIO:
·
Ponoviti sadržaj časa
·
Mali koncert
Nema komentara:
Objavi komentar
Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.