subota, 9. ožujka 2019.

MUZIČKA KULTURA 3 - „Zelen lišće goru kiti“ – narodna pjesma


PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA MUZIČKA KULTURA
PJEVANJE I SVIRANJE
DATUM:
RAZRED:
NASTAVNA JEDINICA: „Zelen lišće goru kiti“ – narodna pjesma
TIP ČASA: obrada novog gradiva
NASTAVNE METODE: razgovor , objašnjavanje , demonstracija
NASTAVNA SREDSTVA: CD player , instrument (klavir , sintisajzer ) , plakat
NASTAVNI OBLIK : frontalno , individualno , grupno , u paru
OBRAZOVNI ZADACI: vježbanje i dalji rad na intonaciji i artikulaciji ; adekvatna upotreba gradacije u tempu (spor , umjeren , brz) i dinamici ( p , mf , f) od soliste do hora ; upoznavanje cijele note , polovinke i odgovarajuće pauze i razlikovanje kroz grafički prikaz ; osposobljavanje učenika za kvalitetnu interpretaciju
ODGOJNI ZADACI: ispoljavanje interesa i ljubavi prema sadržajima muzičke baštine BiH ; razvijanje pozitivnih stavova prema sebi kao pjevaču , a u odnosu na druge ; muziciranje u grupi ; značaj muzike u životu i potrebi učenja muziciranja kao cjeloživotnom procesu
FUNKCIONALNI ZADACI: razvoj psiho-fizičkih sposobnosti ; stvaralačka primjena stečenog znanja u praksi
CILJ ČASA: usvajanje i memorisanje pjesmice kroz određene zadatke


ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO:
·       Upjevati glas , najljepši prirodni instrument, pjevanjem  narodnih pjesama koje smo naučili , a koje su dio naše narodne muzičke baštine (npr. Kad ja pođoh na Bendnašu) sa i bez instrumenata
·       Ponoviti naučeno o ritmičkim instrumentima i narodnoj pjesmi

NAJAVITI CILJ ČASA :

danas ćemo pjevati lijepu pjesmicu koja je dio muzičke baštine naše nam jedine domovine BiH , u kojoj se spominju gaj , polja , lug (šuma) , cvijeće

GLAVNI DIO:

·       Interpretativno čitanje pjesme
·       Psihološka pauza
·       Kratka analiza pjesme (pojasniti nepoznate riječi)
·       Nastavnik izvodi pjesmu sa i bez instrumentalne pratnje
·       Tonski zapis pjesme
·       Postaviti plakat sa notnim zapisom pjesme i uočiti : cijele note , polovinke , pauzu , tempo i dinamiku ; odrediti karakter pjesme
·       Usvajanje i memorisanje pjesme
·       Izvoditi pjesmu u horu , pojedinačno i u paru
·       Obratiti pažnju kod slušanja da se pjesma pjeva u dva glasa
·       Porazgovarati o osjećanju koje je kod učenika izazvala pjesma
·       Pjevati pjesmu uz pratnju dječijeg instrumentarija

ZAVRŠNI DIO:

·       Analiza časa
·       Mali koncert

Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.