subota, 9. ožujka 2019.

MUZIČKA KULTURA 3 - Dječije muzičko stvaralaštvo – igra uz narodno kolo


PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA MUZIČKA KULTURA
DJEČIJE MUZIČKO STVARALAŠTVO
DATUM:
RAZRED:
NASTAVNA JEDINICA: dječije muzičko stvaralaštvo – igra uz narodno kolo
TIP ČASA: samostalan i praktičan rad
NASTAVNI OBLIK: frontalno , individualno, grupno
NASTAVNA METODA: razgovor , objašnjavanje, demonstracija , ilustracija
NASTAVNA SREDSTVA: CD player , narodne nošnje , pribor za likovnu kulturu
OBRAZOVNI ZADACI : da djeca ponove i prošire stečeno znanje o svojoj domovini , njenoj kulturnoj baštini (muzičkom nasljeđu i narodnim folklorom); da nauče neke od jednostavnih koraka narodne igre iz domovine koristeći vlastitu maštu i kreativnost
ODGOJNI ZADACI: razvoj ljubavi prema domovini i očuvanju njene kulturne baštine ; spretnost , okretnost ; poticanje i razvijanje muzičke kreativnosti ; da se kroz dječije muzičko stvaralaštvo (igru)razvija osjećaj za ritam i socijalizaciju ; muzika (umjetnost) u službi uljepšavanja života sebi i drugima ; razvoj ljubavi i pozitivnog stava prema muzici...
FUNKCIONALNI ZADACI: razvijanje psiho-fizičkih sposobnosti (pažnje , pamćenje , mišljenja , logičkog zaključivanja) ; praktična i stvaralačka primjena stečenog znanja
CILJ ČASA: da učenici nauče korake uz narodnu (tradicionalnu) pjesmu iz domovine BiH
KORELACIJA: Likovna kultura , Tjelesni i zdravstveni odgoj , Moja okolina


ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO :

·       Porazgovarat o svojoj domovini BiH (njenim prirodnim ljepotama , kulturnom nasljeđu – sevdalinkama i narodnim kolima )
·       Da učenici otpjevaju sevdalinke koje znaju

NAJAVITI CILJ ČASA: 

danas ćemo naučiti korake uz narodnu pjesmu – sevdalinku „Sarajka , djevojka“ (ili neku sevdalinku po izboru nastavnika)

GLAVNI DIO :

·       Pustiti sevdalinku i poslušati je nekoliko puta
·       Zajednički odrediti njene melodijske i ritmičke karakteristike
·       Podsjetiti se jednostavnih ritmičkih pokreta s kojima su se učenici upoznali na nekom od prethodnih časova , a pomoći će im pri lakšem savladavanju narodne igre
·       Pokazati osnovne pokrete – korake narodne igre
·       Učenici ponavljaju – uvježbavaju korake

ZAVRŠNI DIO :

·       Analiza časa
·       Ilustracija sevdalinke i kola


Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.