subota, 9. ožujka 2019.

MUZIČKA KULTURA 3 - Ponavljanje naučenih pjesmica i brojalica


PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE  IZ  NASTAVNOG  PREDMETA  MUZIČKA  KULTURA
PONAVLJANJE
DATUM:
RAZRED:
NASTAVNA  JEDINICA: Ponavljanje naučenih pjesmica i brojalica
NASTAVNI  OBLIK:frontalno,individualno,grupno,rad u paru
NASTAVNA METODA:razgovor,objašnjavanje,demonstracija
NASTAVNA  SREDSTVA:kasetofon,instrumenti dječijeg instrumentarija
CILJ  ČASA:ponoviti obrađene sadržaje
OBRAZOVNI  ZADACI:da učenici ponove i prošire stečeno znanje;doživljavanje  sluha,metrike i osjećaja za ritam;
ODGOJNI  ZADACI:razvijanje  karaktera ličnosti;razvoj ljubavi,interesa i pozitivnog stava prema muzici;razvoj kolektivizma i takmičarskog duha;prihvatanje poraza;kreativnost
FUNKCIONALNI  ZADACI:razvoj psihofizičkih sposobnosti učenika;praktična i stvaralačka primjena stečenog znanja


ARTIKULACIJA  ČASA

UVODNI  DIO:

Na kasetofonu pustiti dijelove pjesmica .Zadatak učenika je da pogode  o koji pjesmicama je riječ i nazive pjesmica zapisati na tabli.
Ponoviti poznate zagonetke (ili po izboru nastavnika neke nove)koje asociraju na nazive brojalica  koje su učenici usvojili.Porazgovarati o elementima elementarne muzičke pismenosti  sa kojima su se učenici susretali pri učenju pjesmica i brojalica.

GLAVNI  DIO:

·       Podijeliti učenicima nastavne listiće na kojima su pomiješanie brojalice  i metrika.Zadatak učenika je da spoje parove(rad u grupama).
·       Slijedeće zadatak učenika je da iz kutije izvlače nazive poznatih brojalica i pjesmica i da ih pravilno izvode(ako su brojalice odbrojavaju) kao grupa.Za izvođenje brojalica koristiti instrumente dječijeg instrumentarija.
·       Napraviti takmičenje (između redova,u parovima).Prilikom izvođenja  paziti na pravilno izvođenje pjesme
·       Proglasiti najuspiješniju grupu,par i pojedinca

ZAVRŠNI  DIO:

·       Razgovarati o utiscima
·       Zadatak učenika je da odaberu omiljenu pjesmicu i da osmisle koreografiju

Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.