petak, 8. ožujka 2019.

TIZO - Antropologijska mjerenja učenika


PRIPREMA  ZA  PRAKTIČNO PREDAVANJE  IZ  NASTAVNOG  PREDMETA  TJELESNI  I  ZDRAVSTVENI ODGOJ
DATUM:
RAZRED:
NASTAVNA JEDINICA: Antropologijska  mjerenja  učenika
TIP ČASA:opšti tip-obrada novog sadržaja
NASTAVNA METODA:metoda razgovora , demonstracija
NASTAVNI OBLIK:frontalni,rad , individualni
NASTAVNA SREDSTVA: visinomjer(antropometar),vaga(baždirana)
OBRAZOVNI ZADACI: da razlikuju pravilno od nepravilnog držanja tijela;da se kod učenika utvrdi visina tijela,masa tijela,eksplozivna snaga  (brzina pokreta ili kretanja),snaga primicanja ruku kao značajnih parametara za buduću radnu i sportsku selekciju;provjera opšte tjelesne snage;da učenici istražuju svoje tjelesne sposobnosti  i imaju izgrađenu tjelesnu šemu
ODGOJNI ZADACI:značaj pravilnog držanja tijela i pravilne ishrane  za rast i razvoj;samokontrola;razvoj higijenskuh navika(održavanje lične i kolektivne higijene)
FUNKCIONALNI ZADACI: razvoj psihofizičkih osobina (pažnja ,pamćenje ,mišljenje i logičko zaključivanje);praktična primjena stečenog znanja
CILJ ČASA:da se kod učenika utvrde osnovni parametri  za buduću radnu i sportsku selekciju


ARTIKULACIJA ČASA
UVODNI  DIO:

·       Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno djevojčice.
·       Provjera opreme i higijene
·       Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede
Vježbe zagrijavanja: prirodni oblici kretanja (hodanje ,trčanje,okreti s loptom)
·       Dodavanje lopte u u hodanju sa dvije ruke iznad glave
·       Dodavanje lopte u trčanju sa dvije ruke iznad glave
·       Dodavanje lopte bočno dokorakom sa dvije ruke iznad glave
·       Dodavanje lopte bočno sa prsa u trčanju
·       Dodavanje lopte  frontalno sa prsa  u trčanju
Oblici kretanja sa zadacima dodavanja sa dvije ruke.

PRIPREMNI  DIO:

1.vježbe za rameni pojas i ruke
2.vježbe za jačanje stomaka
3.vježbe za leđne mišiće
4.vježbe za jačanje karličnog pojasa i nogu

·       Dodavanje sa dvije ruke iza glave (aut)
·       Dodavanje lopte sa dvije ruke sa otklonom trupa u stranu
·       Dodavanje lopte sa prsa
·       Hvatanje lopte,čučanj,stojeći stav,dodavanje
·       Stav stojeći,leđima zasuk trupa prema partneru i dodavanje lopte sa dvije ruke u visini glave
·       Stav stojeći,leđima zasuk struku prema partneru ,dodavanje lopte u visini glave,vraćanje lopte kroz noge
·       Stav ležeći,na leđima,ruke izvučene sa loptom ,podizanje
·       Dodavanje lopte iz skoka opružemo o tlo

GLAVNI  DIO  ČASA

·       Visina tijela
Visina tijela je jedan od osnovnih pokazatelja dječijeg razvoja.Za precizno mjerenje potreban nam je visinomjer(antropometar).Da bi se visina tijela izmjerila što preciznije potrebno je,pored preciznog instrumenta ,da učenik čiju visinu mjerimo zauzme poželjan položaj.Tijelo je što uspravnije,kičmeni stub što ravniji,priljubljen uz visinomjer.Posebno je značajan položaj glave ,koji treba da je takav da frankfurtska ravan bude horizontalna,a to znači da linija koja spaja donju ivicu lijeve obrve(obrvnog luka) i gornju ivicu lijevog spoljašnjeg slušnog kanala.Nastavnik treba da se nalazi sa lijeve strane učenika,odnosno instrumenta za mjerenje i kontroliše da položaj učenika bude pravilan.Rezultat se čita i bilježi sa tačnošću 0,5cm.
Napomena:prilikom mjerenja učenici treba da su bosi i u sportskoj opremi.
·       Masa tijela
Masa tijela ,posebno u odnosu na tjelesnu visinu, je veoma značajan parametar.Uzima se pomoću precizne (baždarene )vage ,a mjeri se kada je dijete boso i u gaćicama ili trikou.
·       Eksplozivna snaga
Eksplozivna snaga je veoma značajan parametar za buduću radnu ili sportsku selekciju,odnosno opredjeljenost.Kod učenika ovog uzrasta za kontrolu eksplozivne snage možemo koristiti  jedan od jednostavnijih testova, a to je skok u dalj.Na ravnom i suhom(ne klizavom)terenu obilježiti skakalište.Skok je objenožni,kao i doskok.Izvode se dva uzastopna skoka .Uzima se bolji rezultat.
·       Snaga primicanja ruku
Snaga primicanja ruku,je također,dobar pokazatelj opšte tjelesne snage

ZAVRŠNI DIO  ČASA

·       Analiza časa i upisivanje dobivenih podataka u odgovarajuću tabelu
·       Igra po želji učenika





Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.