PRIPREMA ZA PRAKTIČNO
PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI
I ZDRAVSTVENI ODGOJ
DATUM:
RAZRED:
NASTAVNA JEDINICA:Vježbe
ravnoteže
TIP ČASA:čas sportskog
vježbanja
NASTAVNA METODA:usmeno
izlaganje.demonstracija,razgovor
NASTAVNI OBLIK:frontalni,individualni,grupni
NASTAVNA SREDSTVA:medicinke ,
obruč , lopta , palice , švedski sanduk , kozlić , greda ,
CILJ ČASA:uticaj na povećanje
opće kondicije i koordinacije
ZADACI:
-Antropološki: uticaj na
pravilan rast i razvoj cjelokupnog organizma
-Motorički: uticaj na razvoj
brzine,oivećanje koordinacije,razvoj ravnoteže,povećanje agilnosti i
preciznosti
OBRAZOVNI ZADACI: Da učenici pravilno izvode vježbe ravnoteže
po određenim zadacima
ODGOJNI ZADACI: Shvatanje smisla , vrijednosti i principa
tjelesnog vježbanja ; očuvanje i unaprijeđenje zdravlja ; promovisanje
pozitivnih socijalnih interakcija ; razvoj motivacije i interesa za vježbanje ,
održavanje lične i kolektivne higene ; razvoj kolektivizma i takmičarskog duha
; spretnost , okretnost , disciplina , upornost , samokontrola
FUNKCIONALNI ZADACI: Stimulisanje razvoja motoričkih , morfoloških
i funkcionalnih osobina i sposobnosti ; osposobljavanje za samostalno vježbanje
; praktična primjena sposobnosti i stečenih znanja
ARTIKULACIJA
ČASA
UVODNI DIO:
· Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno
djevojčice.
· Provjera opreme i higijene
· Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede
VJEŽBE ZAGRIJAVANJA: Prirodni
oblici zagrijavanja
Opis vježbi:
· Lagano trčanje u krugu sale
· Trčanje sa visoko podizanjem koljena
· Trčanje sa zabacivanjem peta nazad
· Hodanje na prstima(prednjem dijelu stopal
· Hodanje na petama(zadnjem dijelu stopala)
· Hodanje na vanjskoj strani stopala
· Hodanje na unutrašnjoj strani stopala
(Didaktičko-metodičke
napomene:priprema učenika za povećanje psihofizičkih napora koji slijede u glavnom dijelu časa).
PRIPREMNI DIO ČASA: (vježbe oblikovanja)
Vježbe oblikovanja u parovima
1.Stojeći ,
nasloniti se leđima , držeći se za ruke : otklon ulijevo i udesno . Ruke su u
uzručenju van , a prate kretanje tijela
2.Iz istog
položaja kao u prethodnoj vježbi spustiti se u čučanj pa se uspraviti . Zatim
se spustiti u sjed , pa se uspravljati
3.Partneri
jedan drugog istežu preko leđa . Učenicima treba objasniti da se onaj koji se
isteže više opusti . Onaj što isteže , lagano treska vježbača na sebi .
4.Gibati se
u preklonu sa rukama na ramenima . Zahtjevati od djece da glavu podižu što više
, odnosno da se partneri , dok vježbaju , gledaju u oči
5.Jedan
vježbač drži šake drugog i lagano ih trese , klati , nastojeći da ih što više
olabavi . Vježba se može izvoditi stojeći , klečeći ili sjedeći
6.Jedan
vježbač klekne . Drugi ga uzjaši ,
stavljajući stopala ispod dlanova donjeg vježbača . Tada se savija unazad dok
rukama ne dotakne tlo . Zatim se vraća u početni položaj i ponovo rukama ka tlu
, dok se ne zamori . Tada se uloge mijenjaju
7.Vježbači
sjedu jedan prema drugom uhvativši se za ruke i dotičući se tabanima savijenih
nogu . Zatim ispružaju noge nagore , a potom se vraćaju u početni položaj ,
ponovo grčeći noge i tako dalje
8.Okrenuti
se jedan drugom leđima . Sagnuti se raskoračivši noge i proturivši ruke između
nogu , uhvatiti se za šake . Držeći se ovako , kretati se naprijed – nazad
9.Voženje
„civara“ u koloni određeno vrijeme , a zatim promijeniti uloge vježbača
10.Naslonjenim
glavama na rame (jedan drugom) , učenici se kreću u krug
GLAVNI
DIO:
VJEŽBE RAVNOTEŽE
-
Prelaziti preko grede
prekoračujući medicinke
-
Provlačiti se kroz obruč
koji visi ,a da ga učenici ne dotaknu
-
Da učenici pokušaju kroz
obruč koji visi prenijeti loptu,dvije
medicinke;loptu i dvije palice, a da ne dotaknu obruč
-
Popeti se na švedski sanduk,kozlić,konja,gredu i slično ,a
da se pritom ne pomažu rukama
-
Dva učenika treba da se
mimoiđu na švedskoj klupi ,a da ne
padnu(ovu vježbu izvoditi i na niskoj gredi)
-
Ko može duže nositi loptu
držeći je sa dvije palice
-
Ko može preći 10 medicinki
,a da ne padne
-
Hodanje po niskoj gredi i
klupi u svim smijerovima , sunožni okret za 180 stepeni , sunožni saskok
-
Vježba:“svijeća“
IGRA
Igraču se
vežu oči.Ispred njega se postavi lopta.On je dotakne nogom,zatim je preskoči i
udalji se nekoliko koraka.Nakon toga se vraća nazad i kad misli da je ispred lopte
,šutira je.
ZAVRŠNI
DIO:
Vježbe opuštanja
Analiza rada
i zalaganja na času
Odlazak u
svlačionicu
Nema komentara:
Objavi komentar
Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.