petak, 8. veljače 2019.

Nastavna priprema - PLUSKVAMPERFEKAT

PISMENA PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT


Školska godina:          Razred:   Datum:

Predmet: Bosanski, hrvatski i srpski jezik i književnost

Nastavna oblast/tema: Gramatika

Nastavna jedinica:  Pluskvamperfekt


Ciljevi časa: a) ODGOJNI: - navikavanje učenika na rad u parovima
                                                              - razvijanje takmičarskog duha kod učenika                        
                                                              - razvijanje kod učenika interesovanja za jezik                          
                           b) OBRAZOVNI: - upoznavanje učenika sa pluskvamperfektom
                         c) FUNKCIONALNI: - razvijanje smisla za grupni i individualni rad

Struktura    1. Uvodni čas  2. Čas upoznavanja sa novom građom
 Tip časa      3. Čas uvježbavanja i primjene stečenog znanja
                      4. Čas utvrđivanja, ponavljanja i ocjenjivanja
                      5. Kombinovani čas

Oblici nastavnog rada:  1. Frontalni oblik rada  2. Grupni oblik rada
                                             3. Rad u parovima  4. Individualni oblik rada

Nastavni objekti,  1. Nastavni objekti ..................  2. Nastavna sredstva ................
sredstva i pomagala    3. Nastavna pomagala ............. 4. Literatura ...............................

Nastavne metode: 1. Metode zasnovane na posmatranju (pokazivanje)
                                    2. Metode zasnovane na praktičnim časovima učenika
                                    3. Metode zasnovane na riječima : monološke
                                                                                       dijaloške
                                                                                      rad sa knjigom

SADRŽAJ I ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA



UVODNI DIO  (7 min):

U uvodnom dijelu časa ponoviti sa učenicima sve što su do sada naučili o glagolskim vremenima.
Ponoviti značenje i tvorbu:
- prezenta,
- aorista,
- imperfekta,
- perfekta.

GLAVNI DIO  (30 min):

Na početku glavnog dijela časa najaviti učenicima da će se na ovom času upoznati sa još jednim prošlim glagolskim vremenom koje se zove pluskvamperfekt. Napisati naslov nastavne jedinice na tabli.

Iz udžbenika pročitati učenicima odlomak iz «Malog princa» i zadati učenicima zadatak da u  tekstu pronađu sve glagolske oblike koje znaju.

Posebno izdvojiti sljedeće:

                                    se bilo slomilo
                                    bio sam se spremio

1. Koje je ovo, dakle, glagolsko vrijeme? (Pluskvamperfekt.)

Ovim oblicima su znači izrečene radnje koje su se desile u prošlosti uporedo sa nekom drugom prošlom radnjom ili prije neke druge prošle radnje.

Istvoremeno:   dogodio se kvar – nešto se bilo slomilo na motoru

Prije neke prošle radnje: bio sam se spremio – da izvršim popravak.

DEFINICIJA: PLUSKVAMPERFEKAT je glagolsko vrijeme kojim izričemo radnje koje su se desile u prošlosti prije, za vrijeme ili poslije neke druge prošle radnje.


TVORBA PLUSKVAMPERFEKTA:

2. Kakav je pluskavamperfekt po načinu tvorbe? (DEFINICIJA: Po načinu tvorbe pluskvamperfekt je SLOŽENI GLAGOLSKI OBLIK.)

TVORI SE OD PERFEKTA ILI IMPERFEKTA POMOĆNOG GLAGOLA BITI I GLAGOLSKOG PRIDJEVA RADNOG .

Ovaj glagolski oblik se u bosanskome jeziku veoma rijetko koristi i često se zamjenjuje perfektom.


ZAVRŠNI DIO  (8 min):

U završnom dijelu vježbati sa učenicima na primjerima rečenica i na uočavanju i prepoznavanju pluskvamperfekta u rečenici. Za grupni rad podijeliti učenicima lingvodidaktičke predloške.

DOMAĆI, SAMOSTALNI I PRAKTIČNI RAD UČENIKA:

Zadati učenicima da napišu deset rečenica u pluskvamperfektu.








































Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.