ŠKOLA:
MJESTO:
PREDMET:
TEHNIČKA KULTURA
RAZRED:
IX
NASTAVNIK:
DATUM:
OBLAST:
MEHATRONIKA
ŠKOLSKA GODINA:
2012/2013
NASTAVNA JEDINICA:
POJAM I PRIMJENA MEHATRONIKE
BROJ ČASA:
3
VJEŽBA/P.R.
Vježba 1. u Dnevniku rada
TIP
SATA:
Obrada nove nastavne jedinice
OBLICI RADA:
Grupni, frontalni i individualni oblik
rada.
NASTAVNE
METODE:
Demonstracije, crtanja, pisanja,
čitanja, razgovora, usmenog i izlaganja.
NASTAVNA S.
i P:
Udžbenik, Dnevnik rada, crteži, zidni
plakati, grafofolije, fotografije, štampa itd
CILJEVI I
ZADACI, OČEKIVANI REZULTATI/OBRAZOVNI ISHODI
Znanje Tehničke kultura: proces i sadržaj
Učiti:
Znati:
Upoznavanje sa novim nastavnim sadržajem,
sa novim pojmom: mehatronika. Saznati šta ćini mehatronički proizvod, šta
omogućava mehatronika, gdje se primjenjuje i oblasti primjene.
Šta je mehatronika, šta omogućava i gdje se sve
primjenjuje.
Vrijednosti,
stavovi, ponašanje:
Razvijanje svijesti o utjecaju
naučno–tehnološkog razvoja na život čovjeka. Razvijanje vještina i navika u
cilju profesionalne orijentacije učenika. Afirmacija rada i stvaralaštva.
Poštivanje kućnog reda. poštivanje i provođenje općih i ličnih mjera zaštite
na radu.Shvatanje značaja modernizacije proizvodnje u cilju povećanja
produktivnosti rada. Donošenje sudova i zaključaka na osnovu provjerenih
činjenica. Ispoljavanje spremnosti za saradnju i pružanje pomoći drugim.
Shvatanje značaja blagovremene i ispravne komunikacije među ljudima.
Ispoljavanje spremnosti za saradnju. Ispoljavanje spremnosti za primjenu
stečenih znanja i vještina u praksi. Donošenje logičnih i samostalnih
zaključaka o značaju tehničkih tvorevina i tehnoloških dostignuća u životu čovjeka. Razvijanje
navike održavanja sredstava za rad, primjene mjera zaštite na radu i zaštite
okoline. Afirmacija znanja i stvaralaštva.
Aktivnosti
učenika:
Pažljivo prate izlaganja nastavnika.
Samostalno dolaze do određenih zaključaka. Upoznavanje sa novim nastavnim sadržajem,
sa novim pojmom: mehatronika. Saznati šta ćini mehatronički proizvod, šta
omogućava mehatronika, gdje se primjenjuje i oblasti primjene.
Aktivnosti
nastavnika:
Priprema očigledna nastavna
sredstva i izlaže nastavnu jednicu, vodeći računa o mogućnostima i potrebama učenika. Uključuje
učenike, potiče ih na razmišljanje.
SADRŽAJ RADA I
ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA
UVODNI DIO: Učenike uvesti u čas kroz
razgovor i odgovorima na pitanja:
1. Sa kojim granama tehnike ste se
upoznali u 6., 7. i 8. razredu?
2.
Koja je razlika između mašinstva i elektrotehnike? 3. Šta je
informatika?
GLAVNI DIO: Mehatronika je
interdisciplinarno tehničko i stručno područje kojeg čini klasično mašinstvo i klasična elektrotehnika objedinjeno sa područjem automatike i informatike. Mehatronika ima za cilj poboljšanje funkcionalnosti
različitih tehničkih proizvoda i stvaranje sistema spajanjem svih komponenti
u jednu. Pojam mehatronika je nastao od strane
japanske kompanije Yaskawa Electric Corporation iz Japana od kombinacije
engleskih riječi Mechanical Engineering-Electronic Engineering
1969. godine.
Koliko je mehatronika značajna
najbolje svjedoče pojmovi koji se koriste u tehničkim područjima primjena
mehatronike:
– automehatronika, biromehatronika,
medicinska mehatronika, aviomehatronika, brodomehatronika, itd.
Mehatronički proizvod čine: mehanički
dijelovi (konstrukcija), senzori (čula, osjetila), procesori
(glavni dijelovi računara koji služe za obradu podataka) i aktuatori
(izvršni elementi), pa se mehatronički proizvodi često označavaju oznakom SPA.
Mehanički dijelovi, Procesori,
Aktuatori...
|
Nema komentara:
Objavi komentar
Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.