ŠKOLA:
MJESTO:
PREDMET:
TEHNIČKA KULTURA
RAZRED:
IX
NASTAVNIK:
DATUM:
OBLAST:
MEAHATRONIKA-ELEKTROTEHNIKA
ŠKOLSKA
GOD:
2012/2013
NASTAVNA JEDINICA:
PRAKTIČNI
RAD 2
BROJ
ČASA:
13
VJEŽBA/P.R.
PRAKTIČAN RAD 2.: ISPITIVANJE PROVODLJIVOSTI DIODE
TIP SATA:
Praktičan rad
OBLICI RADA:
Rad u grupi ili parovima
NASTAVNE METODE:
Metoda pokazivanja, metoda razgovora
NASTAVNA S. i P:
Udžbenik, Dnevnik rada, crteži
CILJEVI I ZADACI,
OČEKIVANI REZULTATI/OBRAZOVNI ISHODI
Znanje Tehničke kultura: proces i sadržaj
Učiti:
Znati:
Stvarati
radne navike, učiti se organiziranom pristupu radu, razvijati navike za
grupni rad ili rad u parovima, razvijati želju ka istraživanju i stvaralaštvu
Upoznavanje
načina mjerenja, nalaženje srednje vrijednosti, mjerne tačnosti
Vrijednosti, stavovi,
ponašanje:
Razvijanje svijesti o utjecaju
naučno–tehnološkog razvoja na život čovjeka. Razvijanje vještina i navika u
cilju profesionalne orijentacije učenika. Afirmacija rada i stvaralaštva.
Poštivanje kućnog reda. poštivanje i provođenje općih i ličnih mjera zaštite
na radu.Shvatanje značaja modernizacije proizvodnje u cilju povećanja
produktivnosti rada. Donošenje sudova i zaključaka na osnovu provjerenih
činjenica. Ispoljavanje spremnosti za saradnju i pružanje pomoći drugim. Shvatanje
značaja blagovremene i ispravne komunikacije među ljudima. Ispoljavanje
spremnosti za saradnju. Ispoljavanje spremnosti za primjenu stečenih znanja i
vještina u praksi. Donošenje logičnih i samostalnih zaključaka o značaju
tehničkih tvorevina i tehnoloških
dostignuća u životu čovjeka. Razvijanje navike održavanja sredstava za
rad, primjene mjera zaštite na radu i zaštite okoline. Afirmacija znanja i
stvaralaštva.
Aktivnosti učenika:
Pažljivo
prate upute nastavnika. Postavljaju pitanja, međusobno komuniciraju tiho
tokom realizacije praktičnog rada.
Aktivnosti nastavnika:
Prati učenički rad. Prati kako rukuju mjernim instrumentom, kako
očitavaju mjerne vrijednosti i računaju srednju vrijednost. Provjerava
tačnost mjerenjai daje upute.
SADRŽAJ RADA
I ARTIKULACIJA NASTAVNOG
SATA
UVODNI
DIO:
Organizirati
rad u grupama ili parovima, pripremiti radno mjesto i potreban materijal za
praktičan rad
GLAVNI
DIO:
Diode u
elektronskim sklopovima imaju ulogu ispravljanja struje, izdvajanja signala
niske frekvencije, signalizacije (svijetleće diode), čula (fotodiode),
stabilizacije napona. Izvodi dioda nazivaju se katoda (K) i anoda (A).
Spojite
mjerni instrument kao što je pokazano na slici i izmjeri provodljivost diode:
Napomena za učenike:
elektronski elementi bi se mogli uništiti ako ne znamo tačan raspored njihovih izvoda, tj. ukoliko
ih pri spajanju zamijenimo.
Način
rada: postaviti diodi na mjerni instrument kao što je pokazano na slici.
Očitati vrijednost.
Mjerenje
ponoviti tri puta i pronaći srednju vrijednost (SV):
ZAVRŠNI
DIO: Ocijeniti učeničke radove. Pospremiti radno
mjesto, odložiti alat, očistiti kabinet za
tehničku kulturu.
Uraditi Provjeru znanja 3 u Dnevniku rada.
NAPOMENA:
|
Nema komentara:
Objavi komentar
Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.