ŠKOLA:
MJESTO:
PREDMET:
TEHNIČKA KULTURA
RAZRED:
IX
NASTAVNIK:
DATUM:
OBLAST:
MEHATRONIKA -
ELEKTROTEHNIKA
ŠKOLSKA GODINA:
2012/2013
NASTAVNA JEDINICA:
PRAVILA I PROPISI
PRI PROVJERI MEHATRONIČKIH SISTEMA
BROJ ČASA:
11.
VJEŽBA/P.R.
TIP
SATA:
Obrada nove nastavne jedinice
OBLICI RADA:
Grupni, frontalni i individualni oblik
rada.
NASTAVNE
METODE:
Demonstracije, crtanja, pisanja,
čitanja, razgovora, usmenog i izlaganja.
NASTAVNA S.
i P:
Udžbenik, Dnevnik rada,
crteži, zidni plakati, grafofolije, fotografije, štampa itd
CILJEVI I
ZADACI, OČEKIVANI REZULTATI/OBRAZOVNI ISHODI
Znanje Tehničke kultura: proces i sadržaj
Učiti:
Znati:
Upoznavanje sa tehničkim standardima,
kako se provjeravaju mehatronički sistemi, koja je i kako se izrađuje osnovna
tehnička dokumentacija pri mjerenju.
Znati šta je tehnički standard, čime se
i kako provjeravaju mehatronički sistemi, šta čini tehničku dokumentaciju i
kako se ona izrađuje
Vrijednosti, stavovi, ponašanje:
Razvijanje svijesti o utjecaju
naučno–tehnološkog razvoja na život čovjeka. Razvijanje vještina i navika u
cilju profesionalne orijentacije učenika. Afirmacija rada i stvaralaštva.
Poštivanje kućnog reda. poštivanje i provođenje općih i ličnih mjera zaštite
na radu.Shvatanje značaja modernizacije proizvodnje u cilju povećanja
produktivnosti rada. Donošenje sudova i zaključaka na osnovu provjerenih
činjenica. Shvatanje značaja blagovremene i ispravne komunikacije među
ljudima. Ispoljavanje spremnosti za saradnju. Ispoljavanje spremnosti za
primjenu stečenih znanja i vještina u praksi. Donošenje logičnih i
samostalnih zaključaka o značaju tehničkih tvorevina i tehnoloških dostignuća u životu čovjeka. Razvijanje
navike održavanja sredstava za rad, primjene mjera zaštite na radu i zaštite
okoline.
Aktivnosti učenika:
Pažljivo prate izlaganja nastavnika.
Samostalno dolaze do određenih zaključaka. Upoznaju se sa sa tehničkim standardima, kako se
provjeravaju mehatronički sistemi, koja je i kako se izrađuje osnovna
tehnička dokumentacija pri mjerenju.
Aktivnosti nastavnika:
Priprema očigledna nastavna
sredstva i izlaže nastavnu građu, vodeći računa o mogućnostima i potrebama učenika.
SADRŽAJ RADA
I ARTIKULACIJA NASTAVNOG
SATA
UVODNI DIO:
U svim oblastima ljudske djelatnosti postoje pravila i propisi
koje treba poštovati. U tehnici također postoje standardi i norme koje treba poštovati.
Odgovori zašto?
GLAVNI DIO:
Natpisna pločica na mašini daje osnovne podatke o njenoj proizvodnji
i ogućnostima korištenja. Na natpisnoj pločici asinhronog motora navedeni su
podaci za: napon, struju, snagu, brzinu okretanja, vrstu napajanja, jačinu
struje, napon, vrstu zaštite, vrstu pogona, godinu proizvodnje, klasu
izolacije pojedinih namota, propise kojima odgovara proizvodnja mašine,
tvornički broj, tip, naziv proizvođača. Svaka veća intervencija na mašini
zahtijeva izmjenu ili dopunu natpisne pločice.
Simuliranjem rada radnih
mehanizama na računaru moguće je odabrati radni mehanizam sa takvim
karakteristikama koja zajedno sa karakteristikama ostalih elemenata sistema
daje optimalno ponašanje cijelokupnog mehatroničkog sistema. Simulacija je
jednostavniji, brži i jeftiniji način ispitivanja ispravnosti rada radnih
mehanizama nego eksperimentisanje u toku njihovog rada. Spajanjem modela
motora sa realnim elementima sistema omogućeno je istraživanje i podešavanje
tih elemenata u uslovima rada koji su bliski realnim. U
tehnici standard predstavlja obaveznu tehničku normu kojom se
definišu dimenzije, materijali i kvaliteta raznih proizvoda ili postupci
ispitivanja. Propisani su nacionalnim i međunarodnim standardima. U
industriji, normizacijom se postiže: ujednačenost dimenzija i kvalitete
tehničke robe, zamjenjivost dijelova, izbjegavanje konstruiranja elemenata i
poluproizvoda koji su jednom već konstruktivno riješeni, jednoznačnost
tehničkih detalja pri ugovaranju isporuka i dr. Tehnička dokumentacija inostranog
isporučitelja mehatroničke opreme podliježe provjeri usklađenosti sa domaćim
normama i tehničkim propisima.Tehnologičnost proizvoda ostvaruje se takvom
konstrukcijom proizvoda, koja osigurava optimalan odnos između uloženih
resursa i postignutog kvaliteta. Mjeriteljstvo
je nauka o mjerenju proučava sve subjekte mjerenja. Mjeriteljstvo se dijeli
na zakonsko, naučno i industrijsko.
ZAVRŠNI DIO:
Ponoviti
obrađene sadržaje, pohvaliti/ocjeniti
aktivne učenike. Odgovoriti na pitanja za provjeru
znanja u udžbeniku. Najaviti i uputiti učenike na narednu nastavnu jedinicu.
NAPOMENA:
|
Nema komentara:
Objavi komentar
Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.