utorak, 26. veljače 2019.

Tehnička kultura - Sistematizacija učenih sadržaja


ŠKOLA:

MJESTO:

PREDMET:
TEHNIČKA KULTURA
RAZRED:
IX
NASTAVNIK:

DATUM:

OBLAST:
MEHATRONIKA-ELEKTRONIKA
ŠKOLSKA GODINA:
2012/2013
NASTAVNA JEDINICA:
Sistematizacija učenih sadržaja


BROJ ČASA:
16
VJEŽBA/P.R.
Test1 u Dnevniku rada na kraju prvog polugodišta
TIP SATA:
Provjera znanja putem NZOT-a i analiza.
OBLICI RADA:
Grupni, frontalni i individualni oblik rada
NASTAVNE METODE:
Pisanja, čitanja, razgovora, usmenog i izlaganja.
NASTAVNA S. i P:
Udžbenik, Dnevnik rada, crteži, zidni plakati, grafofolije, fotografije, štampa itd
CILJEVI I ZADACI, OČEKIVANI REZULTATI/OBRAZOVNI ISHODI
Znanje Tehničke kultura: proces i sadržaj

Učiti:
Znati:
Donošenje logičnih i samostalnih zaključaka o značaju tehničkih tvorevina i tehnoloških  dostignuća u životu čovjeka.
Poznavanje osnovnih pojmova iz oblasti mašinstva, elektrotehnike i elektronike.
Vrijednosti, stavovi, ponašanje:
Razvijanje svijesti o utjecaju naučno–tehnološkog razvoja na život čovjeka. Razvijanje vještina i navika u cilju profesionalne orijentacije učenika. Afirmacija rada i stvaralaštva. Poštivanje kućnog reda. poštivanje i provođenje općih i ličnih mjera zaštite na radu.Shvatanje značaja modernizacije proizvodnje u cilju povećanja produktivnosti rada. Donošenje sudova i zaključaka na osnovu provjerenih činjenica. Ispoljavanje spremnosti za saradnju i pružanje pomoći drugim. Shvatanje značaja blagovremene i ispravne komunikacije među ljudima. Ispoljavanje spremnosti za saradnju. Ispoljavanje spremnosti za primjenu stečenih znanja i vještina u praksi. Donošenje logičnih i samostalnih zaključaka o značaju tehničkih tvorevina i tehnoloških  dostignuća u životu čovjeka. Razvijanje navike održavanja sredstava za rad, primjene mjera zaštite na radu i zaštite okoline. Afirmacija znanja i stvaralaštva. Razvijanje svijesti o potrebi racionalnog korištenja energije i  potrebi očuvanja okoline.
Aktivnosti učenika:
Analiziraju grafičke priloge. Samostalno dolaze do odgovora i zaključaka.
Aktivnosti nastavnika:
Priprema vježbe i testove, vodeći računa o  mogućnostima i potrebama učenika.
SADRŽAJ  RADA  I  ARTIKULACIJA  NASTAVNOG  SATA
UVODNI DIO: Zajedno sa učenicima ponoviti osnovne pojmove iz dosadašnjeg gradiva.
GLAVNI DIO: 
Provjera znanja i zaključivanje ocjena a uz pomoć testa br.1 iz Dnevnika rada
1. Šta je mehatronika?
2. Po čemu se mehatronika razlikuje od drugih tehničkih područja?
3. Šta čini mehatronički proizvod?
4. Nabroj oblasti primjene mehatronike.
5. Šta je omogućila mehatronika?
6. Šta je hidraulika?
7. Šta je pneumatika?
8. Kako se mogu prenositi signali i snaga fluidima?
9. U čemu je razlika između pneumatskog i hidrauličnog prenosa snage i signala?
10. Koji su zadaci hidrauličnihi pneumatskih sistema?
11. Zašto se kombinuju pneumatski i hidraulični sistemi?
12. Šta je elektromehanički sistem (EMS)?
13. Od čega se sastoji EMS?
14. Koja je razlika između pogonskihi radnihmašina?
15. Čemu služi elektromotor?
16. Kako nazivamo posrednike između pogonskihi radnihmašina?
17. Šta čini mjerni proces?
18. Šta je rezultat mjerenja?
19. U čemu je razlika između kontrole i ispitivanja?
20. U čemu je razlika između mjerenjai kontrole?

ZAVRŠNI DIO:  Analiza postignutih rezultata u dosadašnjem periodu i plan aktivnosti u drugom polugodištu.

NAPOMENA:


Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.