Popis priprema:
Nastavna tema: Afrika
Nastavne jedinice:
1. Geografski položaj, granice, veličina, obale i reljef Afrike
2. Klimatsko – vegetacijska obilježja i vode Afrike
3. Stanovništvo Afrike
4. Privreda i regionalna podjela Afrike
5. Zapadna Afrika
6. Središnja
Afrika
7. Istočna Afrika
8. Ekvatorijalna Afrika
9. Južna Afrika
10. Stanovništvo i
obilježja privrednog razvoja Južne Afrike
11. Južnoafrička
Republika
I
Priprema iz geografije
RAZRED: VIII
PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Afrika – opće
geografske karakteristike
NASTAVNA JEDINICA: Geografski
položaj, granice, veličina, obale i reljef Afrike
TIP ČASA: Obrada
novog gradiva
NASTAVNE METODE:
metoda razgovora, metoda rada sa tekstom
CILJ ČASA:
usvajanje znanja o osnovnim georafskim karakteristikama afričkkog kontinenta.
Razvijanje sposobnosti snalaženja na geografskoj karti „čitanje karte“,
analiziranja geografskih podataka i generalizacija istih. Aktivnim učešćem
učenici će pratiti proces učenja, razvijati sposobnost uočavanja, zapažanja i
zaključivanja. Razvijati kod učenika sposobnost kritičkog mišljenja, poticati
osjećaj sigurnosti i vlastite kreativnostiu, te razvijati pozitivnu sliku o
sebi
OBLICI RADA:
frontalni, individualni oblik rada, interaktivno učenje i grupni oblik rada
NASTAVNA SRESTVA I POMAGALA: geografska karta Afrike, karta svijeta, udžbenik geografije za
VII razred, atlas svijeta, tabla, slijepa karta.
TEHNIKE UČENJA: „oluja
mozga“ - grozd, Slagalica I, usmjereno čitanje i mišljenje
MOTIVACIJA: motivirati
učenike da ranije stečena znanja povežu i primijene sa novim tehnikama učenja.
Nove tehnike učenja bi trebalo da im otvore vidike i načine rada koji će im
učenje učiniti lakšim i zabavnijim što će potaknuti razvoj njihovog
samopouzdanja, prijateljskih odnosa prema drugima, toleranciji. Navodeći ih da
sami dolaze do zaključaka, koriste ranije stečena znanja na novi način
motivirat će ih da dalje rade sa većim zanimanjem i elanom.
PREDUVJETI: upoznati
učenike sa novim tehnikama učenja dajući im jasne upute . od učenika se traži
da su uspješno savladali predhodno gradivo kako bi mogli dalje pratiti nastavne
sadržaje. Veoma je važno uspostaviti prijateljsku i saradničku atmosferu u
odjeljenju.
GRUPISANJE: Učenike
podijeliti na petočlane matične grupe (ili se prilagoditi broju učenika u
odjeljenju), tako što će na početku časa pri ulasku u kabinet izvlačiti
kartice. Unutar matične grupe učenici će se razbrojati od 1 do 5, tako da svaki
učenik dobije broj od 1 do 5, jer je nastavna jedinica podijeljena na pet
dijelova.
MATERIJAL: Karta
Afrike, karta svijeta, udžbenik, atlas i
tabla, flomasteri, čart papir, izlazne kartice za grupisanje
RESURSI I UPRAVLJANJE VREMENOM:
evokacija:
5 minuta za tehniku „oluja mozga“
razumijevanje
značenja: 25 minuta za rad na tekstu
refleksija:
10 - 15 minuta – tehnika činkvina
OBRADA NASTAVNE
JEDINICE:
EVOKACIJA/UVODNI DIO:
U ovoj fazi
časa koristiti tehniku oluja mozga , gdje će učenici iznositi asocijacije o Africi
(crni kontinent, sida, siromaštvo, piramide, dijamanti, prašume, Nil,
Kilimandaro, faraon...). Na osnovu ponuđenih pojmova formirat ćemo grozd.
Najava
cilja časa.
RAZUMIJEVANJE ZNAČENJA/GLAVNI DIO:
U ovoj fazi
učenici će u grupama tehnikom Slagalica I raditi na tekstu Geografski položaj,
granice, veličina, obale i reljef Afrike uz upotrebu geografskog atlasa.
Učenici će prema brojevima pripremati dio teksta za poučavanje drugih učenkika
u matičnoj grupi:
Broj 1: Ime,
granice i veličina Afrike
Broj 2:
Geografski položaj Afrike
Broj 3:
Obale Afrike
Broj 4:
Niska Afrika
Broj 5:
Visoka Afrika
Formirat će
se ekspertne grupe jedinica, dvojki itd. koje imaju 15 minuta da prouče svoj
dio i pripreme ga za prezentaciju. Prvo će čitati teks, izabrati prezentatora i
dogovoriti se šta će i na koji način prenijeti članovima matične grupe, kad ih
budu poučavali. Nastavnik će obilaziti grupe dok rade i po potrebi pomagati
sugestijama da se ne propusti reći nešto važno.
Nakon
pripreme i isteka vremena učenici se vraćaju u svoje matične grupe, gdje svaki
ekspert za svoj dio ostalim članovima grupe izlaže naučeno gradiva. Pri tom će
odgovarati i na pitanja koja mu ostali članovi grupe budu uputili.
REFLEKSIJA/ZAVRŠNI DIO:
U fazi
refleksije po jedan ekspert za svaki dio, koga je predložila grupa, iznosi
sažetak svog dijela za cijeli razred.
Na kraju
izvesti zajedničke zaključke koje učenici zapisuju u sveske.
ZAKLJUČCI:
Geografski položaj, granice, veličina, obale i
reljef Afrike
-
Površina – 30 miliona km2 – drugi kontinent na Zemlji
-
Afriku okružuju: Sredozemno i Crveno more, Atlanski i Indijski
okean
-
Leži na četiri zemljine polulopte
-
Obale slabo razuđene
-
Reljef: Niska Afrika (pustinja Sahara, Atlasko gorje, visoravan
Sudan i zavala Konga)
Visoka Afrika (Etipsko-
somalijsko visočje, Jezerska visija i Južnoafrička visija)
II
Priprema iz geografije
Razred:8
Predmet: Geografija
Nastavna tema: Afrika – opće
geografske karakteristike
Nastavna jedinica: Klimatsko – vegetacijska obilježja i vode Afrike
Tip časa: Obrada
novog gradiva
Nastavne metode:
dijaloška metoda, demonstrativna metoda, metoda grafičkih radova
Cilj časa: Usvajanje
znanja o klimi i klimatskim tipovima Afrike, hidrografskoj mreži, riječnim
slivovima i riječnim sistemima Afrike. Aktivnim učešćem učenici će moći pratiti
proces učenja, razvijati sposobnost uočavanja i zapažanja.
Oblici rada:
frontalni, individualni oblik rada i interaktivno učenje
Nastavna sredstva i pomagala: geografska karta Afrike, atlas, slijepe karte Afrike,
udžbenik, tabla, dokumentarni film (prašume i pustinje)
Struktura nastavnog
časa:
Uvodni dio: 10 minuta
Pitanjima o
općim geografskim karakteristikama Afrike, njenim granicama, veličini i
geografskom položaju uvesti učenike u pojam prirodnogeografskih elemenata.
obnoviti stečena znanja o reljefu, te modifikatorima klime i riječnoj mreži.
1. Koji sve
faktori utiču na klimu?
2. Kako
reljef utiče na klimu?
3. Koje se
pustinje nalaze na afričkom kontinentu?
4. U kojem
su dijelu Afrike smještene pustinje?
5. Kojim
slivovima pripadaju rijeke Afrike?
Glavni dio: 20 – 25 minuta
-
Klima i vegetacija se
zonalno smjenjuju od ekvatora na sjever i jug
-
Tropska
klimatsko-vegetacijska zona:
- obuhvata područje 5 -10 sjeverno i južno od ekvatora,
- ekvatorska ili prašumska klima – jedno godišnje doba „ljeto“
- tropske kišne šume ili prašume
-
Savanska
klimatsko-vegetacijska zona:
- nastavlja se na područje
ekvatorijalne zone do 20
- postoje dva godišnja doba –
kišno i sušno
- savanska klima
- savanska vegetacija
-
Stepska klimatsko-vegetacijsak
zona:
- nalazi se na rubu žarkog
pojasa
- stepska klima
- stepska vegetacija
-
Pustinjsko –
polupustinjska klimatsko-vegetacijska zona:
- područje s obiju strana obratnica
- pustinjskja i polupustinjska klima
- pustinjska i polupustinjska vegetacija
-
Sredozemna klimatsko-vegetacijska
zona:
- zahvata krajnji sjeverni i južni dio kontinenta
- sredozemna klima
- sredozemna vegetacija
-
Vode:
Sliv Sredozemnog mora – Nil
Sliv Atlanskog okeana – Kongo, Niger, Senegal, Oranje
Sliv Indijskog okeana – Zambezi, Limpopo
-
Jezera: Viktorijino jezero
– največe
Tanganjika jezero –
najdublje
Jezero Čad – slano
jezero
Završni dio: 10 – 15 minuta
Ponoviti
obrađenu nastavnu jedinicu:
- Kako ekvator utiče na klimu Afrike?
- Koja su obilježja ekvatorijlne klimatsko –vegetacijske zone?
- Koja su obilježja savanske klimatsko – vegetacijske zone?
- Koja su obilježja stepske klimatsko – vegetacijske zone?
- U kojim dijelovima Afrike su područja sredozemne klime i vegetacije?
- Šta je Sahel?
- Gdje u Africi nalazimo vade?
- Koje su najveće afričke rijeke?
- Zašto su afričke rijeke tokom godine bogate vodom?
- Koja su najpoznatija afrička jezera?
III
Priprema iz geografije
Razred: VIII
Predmet: Geografija
Nastavna tema: Afrika opće geografske karakteristike
Nastavna jedinica: Stanovništvo Afrike
MOTIVACIJA:
Da bi učenike motivirali za rad
objasniti im nove metode učenja / u krug u krug, dvostruko vođeni dnevnik,
formiranje grozdova, slobodno pisanje. Navesti učenike da ranije stečena znanja
povežu i primijene sa novim tehnikama učenja.
CILJEVI:
Od učenika se traži da budu uredni
u izvršavanju zadatka, da koriste
udžbenik, geografsku kartu, atlas, globus.
Razvijati kod učenika sposobnost
uočavanja, zapažanja, i insistirati da sami donose zaključke.
U odjeljenju uspostaviti saradničku
atmosferu. Stvoriti potrebu da aktivnim
učešćem prate proces učenja i ostvare saradnja u radu sa ostalim
članovima grupe.
PREDUVJETI:
Učenike je potrebno upoznati sa novim
tehnikama/ dvostruko vođeni dnevnik, u
krug u krug, grozd, terminima kao što su evokacija, razumijevanje značenja i
refleksija.
Upute moraju biti kratke i jasne.
Neophodno je da učenici savladaju gradivo o prirodnogeografskim
karakteristikama Afrike / geografskom položaju, obalama, reljefu, klimi i
vodama kako bi mogli nastaviti pratiti nove sadržaje.
RESURSI I
UPRAVLJANJE VREMENOM:
Dati jasne upute za rad.
evokacija: 7 minuta za
razumijevanje značenja: dvostruko
vođeni dnevnik 30
(15 minuta za teksta 10 minuta za
razgovor o pročitanom 5 minuta za prezentaciju)
refleksija: 8 minuta
MATERIJALI:
izlazne kartice za podjelu u grupe
udžbenik
karta
atlas
globus
papir
flomasteri ili olovke u boji
TV,
video i video kaseta / sadržaj video
kasete o Bušmanima
GRUPISANJE:
Formirati grupe tako da učenici sami
odaberu s kim vole da rade kako bi postigli što bolje rezultate.
Za formiranje grupa odrediti veoma
kratko vrijeme( npr. zvuk zviždaljke bi mogao označavati početak i kraj grupiranja).
OBRADA
NASTAVNE JEDINICE:
Dati
jasne upute za rad kako ne bi bilo nesporazuma i gubljenja dragocjenog vremena.
Naglasiti
učenicima da paze na disciplinu i poštuju vrijeme određeno za pojedine
aktivnosti.
EVOKACIJA:
Zamoliti učenike da razmisle šta već
znaju o Africi. Rade u grupi. Grupa se u
početku sastoji od tri učenika. Rade na taj način da na papir pišu jednom
olovkom. Jedan član grupe napiše naučeni podatak na zadatu temu. Papir i olovku
nakon toga pošalje sljedećem učeniku. Materijal se šalje od jednog do drugog
učenika.
Napomenuti da bilježe podatke onako kako
im padnu na pamet, tehnikom "oluja mozga", ali da ipak pripaze na
rukopis i urednost kako bi drugi učenici mogli pročitati tekst bez teškoća.
Cilj je da zajedničkim radom, napišu što više podataka za određeno vrijeme.
Učenici iznose šta su naučili o Africi čitajući svoje bilješke. Dobro bi bilo
da se pokažu navedeni pojmovi na geografskoj karti ili globusu.
Provjeriti da li se svi slažu sa zabilježenim
podacima, imaju li dodati još neku činjenicu, a netačne podatke istaći i uz
pomoć učenika razjasniti. Npr.
Kada istekne vrijeme predviđeno za
evokaciju zaustaviti sve aktivnosti napomenuvši da slijedi novi zadatak u vezi
sa stanovništvom ove regije. Male grupe se udružuju u veće tako da
novoformirane grupe sada broje po šest članova.
RAZUMIJEVANJE
ZNAČENJA:
Nakon evokacije učenici čitaju tekst u
udžbeniku koristeći metodu dvostruko vođeni dnevnik/citat - komentar. Dok
učenici čitaju tekst koji se nalazi u udžbeniku zadatak je da u svesku bilježe
citate i to tako da na sredinu lista papira povuku vertikalnu crtu i tako
podijele papir na dva jednaka dijela. Citati bi trebalo da se odnose na one
dijelove teksta koji su njima najzanimljiviji ili novi ili nejasni. Nakon
čitanja i pisanja citata trebalo bi da za svaki citat daju svoj komentar tj.
svoje objašnjenje za navedene citate. Mogu i da nacrtaju svoj komentar.Citati
koji su im nejsni mogu ostaviti samo zabilježene te nakon rada zatražiti da im
neka druga grupa objasni te podatke. Ukoliko niko ne može dati ispravan odgovor
tu je nastavnik koji koordinira tok nastave.
Čitanje i bilježenje citata traje 15
minuta.
Nakon pročitanog teksta učenici
razgovaraju u grupi. Učenici postavljaju pitanja jedni drugima Razgovor o pročitanom traje 10 minuta. Navesti učenike
da jedni drugima postavljaju «generička» pitanja s ciljem da razmišljaju o
tekstu kao o cjelini.
Pitanja mogu da budu saljedeća:
Šta ćeš zapamtiti o pročitanom
materijalu?
Koji je po tvom najvažniji podatak?
O čemu si razmišljao-la dok si
čitalo-la tekst?
Nakon tih aktivnosti bilo bi dobro da
svaka grupa na tabli prezentira svoj rad, odnosno tabelu predstavljenu na papiru većeg formata.
Aktivnost traje 5 minuta.
Navedena tabela samo je jedan mogući
primjer učeničke prezentacije tehnikom dvostruko vođeni dnevnik.
Citat
|
Komentar
|
29 stanovnina na km2
|
Rijetko naseljen
kontinent
|
Neravnomjeran
razmještaj stanovništva
|
Gusto su naseljene
visoravni u ekvatorijalnoj Africi, nizije uz velike rijeke, obale Gvinejskog
zaliva, te prostori sredozemne klime na krajnjem sjeveru i jugu kontinenta.
Pustinje, polupustinje i tropske šume prostori su rijetke naseljenosti
|
Rasna struktura
stanovništva
|
Karta
|
Pigmeji
|
Najniži ljudi na
Zemlji, visoki do 150 cm. Bave se lovom i sakupljanjem plodova .
|
Mlado stanovništvo
|
U većini afričkih
zemalja gotovo polovina stanovništva pripada skupini do 20 godina starosti.
|
Složen jezički sastav
stanovništva
|
Afričko stanovništvo
govori brojnim jezicima, kojih ima preko 800. Najzastupljeniji jezik na
sjeveru je arapski, a na jugu i jugoistokku svahilli i afrikans.
|
Nizak životni
standard
|
Veliki broj
Afrikanaca slabo je školovan, a neke države imaju i do 60% nepismenog
stanovništva, nedostanak radnih mjesta...
|
REFLEKSIJA:
Nakon razumjevanja značenja učenici bi
trebalo da mogu sažeti informacije u nekoliko jasnih iskaza o stanovništvu regije. Posljednji zadatak
današnjeg rada bio bi da 3 minuta pišu/ slobodno pisanje, o onome što su
zapamtili. Jedan ili dva dobrovoljaca bi trebalo da pročitaju svoj tekst.
ZAKLJUČCI:
Ukoliko se ponekad upotrijebe nove
tehnike rada učenici se aktivno uključe u proces učenja povezujući ono što
znaju npr.o prirodnogeografskim osobenostima prostora i društvenogeograsfkim
odlikama Uočavajući njihovu međusobnu povezanost i posljedice. Proces učenja se
odvija na najbolji mogući način da učenici sami dođu do odgovarajućih
zaključaka.
PROŠIRIVANJE:
Kratko prikzivanje video snimka o
narodima tog prostora probudiće dalje zanimanje za učenjem o stanovništvu ove
geografske regije i navesti učenike na dalje istraživanje. Napomenuti da
njihovo učenje nije završeno nego da i sami mogu pronaći sadržaje o ovoj temi
na neki drugi način npr. na Internetu, u biblioteci, enciklopediji, geografskim
čitankama i dr.
IV
Priprema iz geografije
Razred: VIII
Predmet: Geografija
Nastavna tema: Afrika
Nastavna jedinica: Privreda i regionalna
podjela Afrike
Motivacija:
Da bi učenike motivirali za rad potrebno
je objasniti nove metode učenja / u krug u krug, dvostruko vođeni dnevnik,
formiranje grozdova, slobodno pisanje. Navesti učenike da ranije stečena znanja
povežu i primijene sa novim tehnikama učenja.
Ciljevi:
Usvajanje osnovnih znanja o privredi i
regionalnoj podjeli afričkog kontinenta. Razvijati pozitivan odnos prema radu,
saradničko učenje.
Preduvjeti:
Učenike je potrebno upoznati sa novim
tehnikama/ dvostruko vođeni dnevnik, u
krug u krug, grozd, terminima kao što su evokacija, razumijevanje značenja i
refleksija.
Upute za rad moraju biti kratke i
jasne.
Resursi i upravljanje
vremenom:
Vrijeme:
evokacija-7
minuta za
razumijevanje
značenja-dvostruko vođeni dnevnik 30
(15
minuta za teksta 10 minuta za razgovor o pročitanom 5 minuta za prezentaciju)
refleksija-8
minuta
Materijali:
izlazne
kartice za podjelu u grupe
udžbenik
karta
atlas
globus
papir
flomasteri
ili olovke u boji
Grupisanje:
Formirati grupe tako da učenici sami
odaberu s kim vole da rade kako bi postigli što bolje rezultate.
Za formiranje grupa odrediti veoma
kratko vrijeme( npr. zvuk zviždaljke bi mogao označavati početak i kraj grupiranja).
Obrada
nastavne jedinice:
Dati jasne upute za rad kako ne bi bilo
nesporazuma i gubljenja dragocjenog vremena.
Naglasiti učenicima da paze na
disciplinu i poštuju vrijeme određeno za pojedine aktivnosti.
EVOKACIJA
Zamoliti učenike da razmisle šta već
znaju o Africi. Rade u grupi. Grupa se u početku sastoji od tri učenika. Rade
na taj način da na papir pišu jednom olovkom. Jedan član grupe napiše naučeni
podatak na zadatu temu. Papir i olovku nakon toga pošalje sljedećem učeniku.
Materijal se šalje od jednog do drugog učenika.
Napomenutu
da bilježe podatke onako kako im padnu na pamet / brainstorm "oluja
mozga", ali da ipak pripaze na rukopis i urednost kako bi drugi učenici
mogli pročitati tekst bez teškoća. Cilj je da zajedničkim radom/ kooperativno
učenje, napišu što više podataka za dato vrijeme. Učenici iznose šta su naučili
o Africi čitajući svoje bilješke. Dobro bi bilo da se pokažu navedeni pojmovi
na geografskoj karti ili globusu.
Provjeriti
da li se svi slažu sa zabilježenim podacima, imaju li dodati još neku
činnjenicu, a netačne podatke istaći i uz pomoć učenika razjasniti. Npr.
Kada istekne vrijeme predviđeno za
evokaciju zaustaviti sve aktivnosti napomenuvši da slijedi novi zadatak u vezi
sa stanovništvom ove regije. Male grupe se udružuju u veće tako da
novoformirane grupe sada broje po šest članova.
RAZUMIJEVANJE
ZNAČENJA
Nakon evokacije učenici čitaju tekst u
udžbeniku koristeći metodu dvostruko vođeni dnevnik/citat - komentar. Dok
učenici čitaju tekst koji se nalazi u udžbeniku zadatak je da u svesku bilježe
citate i to tako da na sredinu lista papira povuku vertikalnu crtu i tako
podijele papir na dva jednaka dijela. Citati bi trebalo da se odnose na one
dijelove teksta koji su njima najzanimljiviji ili novi ili nejasni. Nakon
čitanja i pisanja citata trebalo bi da za svaki citat daju svoj komentar tj. svoje
objašnjenje za navedene citate. Mogu i da nacrtaju svoj komentar.Citati koji su
im nejsni mogu ostaviti samo zabilježene te nakon rada zatražiti da im neka
druga grupa objasni te podatke. Ukoliko niko ne može dati ispravan odgovor tu
je nastavnik koji koordinira tok nastave.
Čitanje i bilježenje citata traje 15
minuta.
Nakon pročitanog teksta učenici
razgovaraju u grupi. Učenici postavljaju pitanja jedni drugima Razgovor o pročitanom traje 10 minuta. Navesti učenike
da jedni drugima postavljaju «generička» pitanja s ciljem da razmišljaju o
tekstu kao o cjelini.
Pitanja mogu da budu saljedeća:
Šta ćeš zapamtiti o pročitanom
materijalu?
Koji je po tvom najvažniji podatak?
O čemu si razmišljao-la dok si
čitalo-la tekst?
Nakon tih aktivnosti bilo bi dobro da
svaka grupa na tabli prezentira svoj rad
tabelu predstavljenu na papiru većeg formata.
Aktivnost traje 5 minuta.
Navedena tabela samo je jedan mogući
primjer učeničke prezentacije tehnikom dvostruko vođeni dnevnik.
Citat
|
Komentar
|
Najnerazvijeniji kontinent
|
Većina afričkih zemalja ima nizak drušveni proizvod, nerazvijenu
saobraćajnu infrastrukruru, nerazvijen obrazovni sistem i lošu zdravstvenu
zaštitu zbog čega pripadaju grupi nerazvijenih zemalja svijeta.
|
Motičarska poljoprivreda
|
Primitivan/tradicionalan način obrade zemlje, ostvaruju se niski
prinosi koji jedva podmiruju potrebe domaćeg stanovništva.
|
Plantaže
|
Velike poljoprivredne površine na kojima se uzgaja samo jedna
poljoprivredna kultura. Ostvaruju se veliki prinosi, a proizvodi su namijenjeni
izvozu.
|
Rudno bogatstvo
|
Afrika je jedan od rudama najbogatijih dijelova svijeta. Najbogatija
rudna područja su JAR i rubni dijelovi zavale Konga. Značajna su ležišta
platine, urana, zlata, dijamanata, uglja, naft, prirodnog gasa i drugih ruda.
|
Nerazvijena indusrija
|
U većini afričkih zemalja industrija je slabo razvijena zbog
nedostatka novca, stručne radne snage i uglavnom se samo prerađuju sirovine.
|
Politička podjela
|
Afrika je kontinent na kojem se nalaze 54 samostalne države nastale
polovinom 20 stoljeća nakon II svjetskog rata.
|
Regionalna podjela
|
Afriku možemo podijeliti na tri velike regije: Sjeverna,
Ekvatorijalna (Zapadna, Srednja i Istočna) i Južna /karta/
|
REFLEKSIJA
Nakon razumjevanja značenja učenici bi
trebalo da mogu sažeti informacije u nekoliko jasnih iskaza o stanovništvu regije. Posljednji zadatak
današnjeg rada bio bi da 3 minuta pišu/ slobodno pisanje, o onome što su
zapamtili. Jedan ili dva dobrovoljaca bi trebalo da pročitaju svoj tekst.
ZAKLJUČIVANJE:
Ukoliko se ponekad upotrijebe nove
tehnike rada učenici se aktivno uključe u proces učenja povezujući ono što
znaju npr.o prirodnogeografskim osobenostima prostora i društvenogeograsfkim
odlikama Uočavajući njihovu međusobnu povezanost i posljedice.Proces učenja se
odvija na najbolji mogući način da učenici sami dođu do odgovarajućih
zaključaka.
PROŠIRIVANJE:
Kratko prikzivanje video snimka o
narodima tog prostora probudiće dalje zanimanje za učenjem o stanovništvu ove
geografske regije i navesti učenike na dalje istraživanje. Napomenuti da
njihovo učenje nije završeno nego da i sami mogu pronaći sadržaje o ovoj temi
na neki drugi način npr. na Internetu, u biblioteci, enciklopediji, geografskim
čitankama i dr.
V
Priprema iz geografije
PREDMET: GEOGRAFIJA
RAZRED: VIII
NASTAVNA TEMA: Ekvatorijalna
Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Zapadna
Afrika
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:
udžbenik, geografska karta Afrike, atlas, tabla, kreda, TV, računar
NASTAVNE METODE: dijaloška,
demonstrativna
OBLICI RADA: frontalni,
individualni, grupni, interaktivno učenje
CILJ ČASA: a) da
učenici steknu osnovna znanja o prirodnogeografskim i društvenogeografskim
obilježjima regije Zapadna Afrika; b) osposobiti učenike za samostalan rad na
geografskoj karti i atlasu
STRUKTURA NASTAVNOG ČASA:
UVODNI DIO:
U uvodnom
dijelu časa sa učenicima ponoviti osnovne podatke o geografskom položaju,
reljefu, klimi, vodama, stanovništvu, privredi i regionalnoj podjeli Afrike.
Najaviti
cilj časa.
GLAVNI DIO:
Ekvatorijalna
Afrika zahvata gotovo polovinu afričkog kontinenta, a oko 2/3 stanovništva
Afrike živi u ovoj regiji. Ekvatorijalna Afrika dijeli se na tri subregije:
- Zapadna Afrika
- Središnja Afrika
- Istočna Afrika
Zapadna
Afrika prostire se između Sahare na sjeveru i Gvinejskog zaliva na jugu. Čine
je četiri prirodna pojasa:
- nisko primorje na jugu i zapadu
- visoravan Sudan u središnjem dijelu
- sjevernije je stepski i polupustinjski Sahel
- jugozapadni dio Sahare na krajnjem sjeveru
Svaki pojas
ima specifična klimatsko-vegetacijska obilježja.
U primorskom dijelu preovaladava ekvatorijalna klima s visokim temperaturama i obilnim kišama tokom cijele godine, što pogoduje rastu tropskih kišnih šuma. Područje Sudana ima savanska vegetacijska obilježja sa vlažnom tropskom klimom. Prostor Sahela i dio Sahare primaju znatno manje padavina. Klima je suha tropska, koja prema sjeveru prelazi u pustinjsku. Takođe, vegetacijsku zajednicu suhe stepe prema sjeveru zamjenjuje pustinjska vegetacija.
Riječna mreža južnog dijela ove subregije je
gusta i razvijena, dok sjeverne dijelove karakteriđu uadi suha riječna korita
kojima samo povremeno poteče voda. Najznačajnije rijeke su: Niger, Senegal
iVolta na kojoj se nalazi istoimeno vještačko jezero.
Zapadna Afrika je najnaseljeniji dio tropske Afrike,
ali u gustini naseljenosti kao i u drugim dijelovima afričkog kontinenta
izražene su značajne razlike. U sjevernom dijelu regije su nenaseljeni
pustinjski i vrlo slabo naseljeni polupustinjski predjeli, dok je obalno
područje veoma gusto naseljeno. Većinsko stanovništvo čine Sudanski crnci, ali
su značajni i arapski i berberski uticaji na sjeveru.
Zapadna
Afrika je jedno od najnerazvijenijih područja svijeta. Glavnina stanovništva
živi na selu i bavi se zemljoradnjom, a za vlastite potrebe najviše uzgajaju
manioku, proso, rižu i kukuruz. Evropski doseljenici su uveli plantažni način
proizvodnje – naročito u primorju. Na plantažama se uzgajuju trpske kulture
namijenjene izvozu, kao što su kafa, kakao, banane, kikiriki, duhan, pamuk i
dr.
Rudna
bogatstva su raznovrsna, ali se nedovoljno koriste, izuzev nafte u Nigeriji,
zlata u Gani i boksita u Gvineji.
Zemlje
Zapadne Afrike su dugo vremena bile pod kolonijalnom vlašću posebno Francuske i
Engleske, koje su iz njih eksploatisale rudu za razvoj vlastitih industrija.
Danas su te zemlje stekle političku nezavisnost, ali su još uvijek ekonomski
ovisne o kapitalu bogatih zapadnih zemalja. Danas u ovoj regiji se nalazi 16
samostalnih država.
ZAVRŠNI DIO:
Rad učenika
na geografskoj karti.
Učenici
jedan drugom postavljaju pitanja i traže pojmove na geografskoj karti.
Ocijeniti aktivnost i zalaganje učenika na času.
PLAN TABLE
ZAPADNA
AFRIKA
-
Zapadna Afrika nalazi
se između Sahare na sjeveru i Gvinejskog zaliva na jugu
-
Četiri prirodna
pojasa: 1. nisko primorje; 2. visoravan Sudan; 3. Sahel; 4. jugozapadni dio
Sahare
-
Klimatsko-vegetacijska
obilježja:
1.
ekvatorijalna klima –
tropska kišna šuma
2.
vlažna tropska klima –
savanska vegetacija
3.
suha tropska klima –
stepska vegetacija
4.
sustinjska klima –
pustinjska vegetacija
-
Najznačajnije rijeke:
Volta, Senegal, Niger, Gambija
-
Neujednačen razmještaj
stanovništva; većinsko stanovništvo su Sudanski crnci
-
Privredno
najnerazvijeniji dio svijeta
-
16 samostalnih država
VI
Priprema iz geografije
RAZRED:VIII
NASTAVNI PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Ekvatorijalna
Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Središnja
Afrika
TIP ČASA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA I
POMAGALA: udžbenik,
atlas, geografska karta Afrike, ilustracije, računar, školska tabla, kreda,
Geografski list, Veliki atlas svijeta, nastavni listići, ulazne kartice za
grupisanje, oznake za sto, flomasteri, čart papir, slijepe karte regije
NASTAVNE METODE: dijaloška, ilustrativna,
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, individualni oblik
rada, grupni oblik rada, rad sa udžbenikom,
CILJEVI ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o
geografskom položaju, prirodnogeografskim i društvenogeografskim osobenostima
regije Središnja Afrika, b) osposobiti učenike za samostalan rad na geografskoj
karti i atlasu; razvijati intelektualne i kuminikativne sposobnosti učenika
STRUKTURA NASTAVNOG ČASA:
UVODNI DIO:
Sa učenicima
ponovti osnovne podatke o geografskom položaju, reljefu, klimi, vodama,
stanovništvu i privredi Zapadne Afrike.
Najaviti
cilj sata i podijeliti učenike u grupe.
Učenici se
grupišu na osnovu ulaznih kartica koje su dobili na ulazu u kabinet i sjedaju
za sto sa istom oznakom. Ulazne kartice su predstavljene tropskim kulturama
karakterističnim za regiju Središnja Afrika (šećerna trska, kaučukovac, arašid,
banane, kakaovac).
GLAVNI DIO:
U ovom
dijelu časa učenici rade u grupama. Svaka grupa postaje ekspert/stručnjak za
određeni dio.
Grupe imaju
sljedeće zadatke:
Prva grupa:
- Opiši
geografski položaj regije Središnja Afrika.
- Koje se
reljefne cjeline izdvajaju na prostoru regije Središnja Afrika?
Druga
grupa:
- Objasni
klimatske-vegetacijske karakteristike regije Središnja Afrika.
- Koje su
najveće rijeke regije Središnja Afrika?
Treća
grupa:
- Koji
narodi naseljavaju regiju Središnja Afrika?
- Koji su
prostori najpovoljniji za naseljavanje
Četvrta
grupa:
- Na čemu
se temelji razvoj poljoprivrede u regiji Sredipnja Afrike?
- Koja su
najznačajnija rudna bogatstva?
Peta grupa:
- Na
slijepoj (nijemoj) karti obilježiti države Središnje Afrike i njihove glavne
gradove?
Sve grupe
imaju zadatak da naprave plakate sa predviđenom prezentacijom. Od svih učenika
se očekuje kreativnost i maksimalno zalaganje u grupi. Po završetku rada svaka
grupa će izabrati svog prezentatora da javno predstavi rad grupe. Prije
prezentacije sve plakate zalijepiti na tablu kako bi svi učenici mogli vidjeti
rad svih grupa.
ZAVRŠNI DIO:
-U ovom
dijelu časa vođe grupa prezentuju rad. U prezentaciju po potrebi mogu se
uključiti i ostali članovi grupe.
-Donijeti
zajedničke zaključke koje učenici zapisuju u sveske
-Ocijeniti
prezentatore i najaktivnije učenike
-Dati upute
za domaću zadaću.
ZAKLJUČCI (PLAN
TABLE)
SREDIŠNJA
AFRIKA
-
Prostire se u
središnjem dijelu afričkog kontinenta
-
Najveći dio regije
zahvata zavala Konga
-
Preovaladava
ekvatorijalna klima i tropska kišna šuma (prašuma)
-
Riječnu mrežu čini
rijeka Kongo sa svojim pritokama
-
Rijetko naseljena
regija
-
Stanovnici: Bantu i
Sudanski crnci, Pigmeji i Bušmani
-
Privredno nerazvijena
regija
VII
Priprema iz geografije
RAZRED:VIII
NASTAVNI PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Ekvatorijalna
Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Istočna
Afrika
TIP ČASA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA I
POMAGALA: udžbenik,
atlas, geografska karta Afrike, ilustracije, računar, školska tabla, kreda,
Geografski list, Veliki atlas svijeta, nastavni listići, flomasteri, slijepe karte regije
NASTAVNE METODE: dijaloška, ilustrativna,
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, individualni oblik rada,
rad sa udžbenikom,
CILJEVI ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o
geografskom položaju, prirodnogeografskim i društvenogeografskim osobenostima
regije Istočna Afrika, b) razvijati intelektualne, praktične i izražajne sposobnosti učenika; c) izgraditi
pozitivne osobine ličnosti, razviti navike upornosti i odgovornosti kod učenika
STRUKTURA NASTAVNOG ČASA:
UVODNI DIO:
U uvodnom
dijelu časa sa učenicima ponoviti osnovne podatke o geografskom položaju,
reljefu, klimi, vodama, stanovništvu i privredi Središnje Afrike.
- Gdje se nalazi Središnja Afrika?
- Objasnite zašto se zavala Konga često naziva „zelena pustinja“?
- Koji narodi naseljavaju Središnju Afriku?
- Šta je zaustavljalo i usporavalo privredni razvoj Središnje Afrike?
Najaviti cilj časa.
GLAVNI DIO:
Mini
predavaje
Istočna
Afrika je dio visoke Afrike. Čine je Etiopsko-somalijsko visočje i Jezerska
visija. (slajd)
Reljef u
velikoj mjeri ublažava tropski karakter ovog područja , pa je prisutna
vertikalna klimatsko-vegetacijska pojasnost (slajd). Sa nadmorskom visinom
mijenja se temperatura zraka i količina padavina, što se odražava na
naseljenost i privrednu aktivnost stanovništva. Najsušnije je somalijsko
primorje „rog Afrike“, dok visokoplaninski prostori primaju preko 2000 mm
padavina godišnje.
Riječna
mreža je slabo razviijena, ali je ovo područje najvećih afričkih jezera.
(slajd)
Rasni i
etnički sastav stanovništva je veoma složen. Na sjeveru su izmiješani Sudanski
crnci, Hamiti i Semiti, a na jugu većinu čine Bantu crnci. (slajd)
Stanovništvo
je neravnomjerno razmješteno. Najgušće su naseljeni savanski predjeli između
1000 i 2000 m/nv, dok je somalijsko primorje rijetko naseljeno. Neke države na
Jezerskoj visiji, poput Ugande, Ruande i Burundija spadaju u najgušće naseljene
afričke države, dok je Somalija veoma rijetko naseljena.
Stanovništvo
se većinom bavi poljoprivredom. Glavne ratarske kulture koje se proizvode na
plantažama su: kafa, pamuk, banane, čaj, začini itd., a na pašnjačkim
ppovršinama se uzgajaju goveda, ovce i koze.
Istočna
Afrika nema većih zaliha ruda. Industrija je u razvoju i zasniva se na
ograničenim prirodnim resursima. Razvija se prehrambena, industrija obuće i
kože, te hemijska industrija.
Turizam je
u razvoju i naročito su interesantni nacionalni parkovi Ruvenzori i Kenija.
Veoma su popularni turistički obilasci, safariji kojima turisti iz automobila
mogu pratiti životinje i posmatrati okolinu. (slajd)
ZAVRŠNI DIO:
Dati upute
za domaću zadaću:
- Pomoću Venovog dijagrama izdvojiti neke zajedničke karakteristike Zapadne, Središnje i Istočne Afrike, te ukazati i na međusobne razlike između ovih geografskih cjelina.
(Venov dijagram je grafički prikaz. Bilo koji
oblik koji ima presjek. U presjeku se navode zajedničke karakteristike, a u
drugom dijelu karakteristike traženih pojmova)
Primjer
Venovog dijagrama
Napomena:
Zajedničke karakteristike subregija Ekvatorijalne Afrike upisati u presjek
kružnica
Nastavnim
listićem provjeriti koliko su učenici usvojili znanje iz obrađene nastavne
jedinice.
Sadržaj
nastavnog listića
1. Koje se
reljefne cjeline izdvajaju na područjiu Istočne Afrike?
a)
......................................................
b).............................................
2. Koja se
tri klimatsko-vegetacijska pojasa razlikuju na području Istočne Afrike?
a)
........................................
b) ...................................
c) .....................................
3. Na
slijepoj (nijemoj) karti Istočne Afrike uradi sljedeće:
a) U kružiće upiši slova i označi
A – Rog
Afrike
B –
Etiopskp-somalijsko visočje
C –
Jezersku visiju
D – jezero
Viktorija ili Ukevere
E – jezero
Tanganjika
b) plavim
trokutom ozmači najvišu afričku planinu
c) na
isprekidane linije upiši nazive država
d) žuto
oboji najrazvijeniju državu ovog područja
e) crveno
oboji države u kojima je razvijen safari turizam
4. Šta je
safari turizam?
.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
VIII
Priprema iz geografije
RAZRED:VIII
NASTAVNI PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Ekvatorijalna
Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Osnovni geografski podaci o Nigeriji, Kongu i
Etiopiji TIP ČASA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA I
POMAGALA: udžbenik,
atlas, geografska karta Afrike, ilustracije, računar, školska tabla, kreda,
Geografski list, Veliki atlas svijeta,
NASTAVNE METODE: dijaloška, ilustrativna,
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, individualni oblik rada, grupni
oblik rada, rad sa udžbenikom,
CILJEVI ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o
prirodnogeografskim i društvenogeografskim obilježjima Nigerije, Konga i
Somalije, b) izgraditi pozitivan stav kod učenika o ljudima i rasama koje
nastanjuju afrički kontinent i imati razumijevanja za njihov težak ekonomski
položaj, c) razvijati izražajne sposobnosti kod učenika
STRUKTURA NASTAVNOG ČASA:
UVODNI DIO:
U uvodnom
dijelu časa sa učenicima ponoviti osnovne podatke o geografskom položaju, reljefu,
klimi, vodama, stanovništvu i privredi Ekvatorijalne Afrike.
Najaviti
cilj časa.
GLAVNI DIO:
Mini
predavanje:
Nigerija je
najmnogoljudnija država Afrike. Nalazi se u Zapadnoj Africi, između Gvinejskog
zaliva na jugu i jezera Čad na sjeveroistoku. (slajd)
Na jugu
Nigerije nalazi se prostrana primorska nizija u kojoj preovaladava
ekvatorijalna klima. Nizija je na mnogim mjestima močvarna, naročito u
središnjem dijelu, gdje se nalazi prostrana delta riijeke Niger. (slajd).
Ostalim dijelom Nigerija je smeštena u savanskom području sudanske visoravni u
kome su izražena dva perioda u toku godine – kišni i sušni.
Rijeka
Niger sa svojim pritokama čini razvijenu riječnu mrežu ove države.
Nigerija je
gusto naseljena. Etnički sastav stanovništva je veoma složen. U njoj živi preko
250 wtničkih grupa između kojih postoje velike jezičke, kulturne i vjerske
razlike zbog čega često dolazi do nesuglasica. Najbrojniji narodi su: Jorubi,
Iboi, Fulani, Hausi.
Bez obzira
na prirodna bogatstva (nafta, gas, hidroenergetski potencijal) Nigerija spada u
grupu nerazvijenih zemalja svijeta. Oko 2/3 stanovništva živi od poljoprivrede.
Najvažnije prirodno bogatstvo je nafta, po čijoj se proizvodnji ova država
nalazi u svjetskom vrhu.
Kongo se
nalazi u Središnjoj Africi. Najvećim dijelom ova država je smještena u bazenu
Konga, koji je sa svih strana okružen visokim, zaravnjenim uzvišenjima. (slajd)
Klima je
ekvatorijalna sa visokim temperaturama, velikom vlažnošću i obilnim padavinama
tokom cijele godine. Najveći dio bazena Konga prekriva prašuma, druga po
veličini u svijetu. (slajd)
Rijeka
Kongo i njene pritoke predstavljaju važne saobraćajnice. U gornjem toku
plovidbu onemogućavaju brojni vodopadi i brzaci.
Većina
stanovništva su pripadnici plemena i naroda Bantu crnaca. Na sjeveroistoku žive
pripadnici sudanskih crnaca, a u središnjim dijelovima Pigmeji. Najgušće je
naseljena pokrajina Šaba na jugoistoku.
Kongo
raspolaže velikim prirodnim bogatstvima (rijeke, šume, cink, dijamanti zlato),
ali i pored toga Kongo spada u red najnerazvijenijih zemalja svijeta.
Etiopija se
nalazi u Istočnoj Africi. Pretežno je planinska zemlja, smještena na Etiopskoj
visiji. (slajd)
Klima je na
istoku suha tropska, a u ostalim dijelovima su zastupljene
klimatsko-vegetacijske zone: kola do 1700 m, voine dega između 1700 i 2400 m i
dega preko 2400 m. (slajd)
Najveća
rijeka je Plavi Nil koji izvire iz jezera Tana. (slajd)
Preko 2/3
stanovništva živi u pojasu voina dega, gdje se nalazi najveći i glavni grad
države Adis Abeba.
Najbrojnije
stanovniptvo su semitski Amharci i Tigrini, te semitsko-hamitska etnička grupa
Gala.
Etiopija
spada u najsiromašnije države svijeta. Glavni komercijalni proizvod je kafa, na
koji otpada 2/3 vrijednosti ukupnog izvoza.
Nakon mini
predavanja učenike grupisati u pet grupa. Slijedi provjera usvojenog znanja
putem kviza. Učenicima saopštiti pravila igre i igra počinje.
Pitanja za kviz znanja:
- Gdje se nalazi Nigerija?
- Sa kojim državama graniči Nigerija?
- Kakav je etnički sastav stanovništva Nigerije?
- Koje je najvažnije prirodno bogatstvo Nigerije?
- Koji su tipovi klime zastupljeni u Kongu?
- Opiši rijeku Kongo?
- Po čemu je poznata pokrajina Šaba?
- Gdje se nalazi Etiopija?
- Koje se klimatsko-vegetacijske zone mogu izdvojiti u Etiopiji?
- Koja su zajednička obilježja Nigerije, Konga i Etiopije?
Grupe
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
I
|
||||||||||
II
|
||||||||||
III
|
||||||||||
IV
|
||||||||||
V
|
Na osnovu tabele predložiti ocijenu za najbolju
grupu.
ZAVRŠNI DIO:
Evaluacija naučenog
- Šta smo danas naučili o
državama Ekvatorijalne Afrike? (Razgovor sa učenicima o njihovim
zapažanjima).
- Kako vam se dopao današnji
čas?
- Šta biste promijenili?
- Imate li nekih pitanja u vezi
sa temom?
- Želite li više saznati o ovim
državama?
- Kako to možete postići?
IX
Priprema iz geografije
RAZRED:VIII
NASTAVNI PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Južna Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Položaj i prirodno-geografska obilježja Južne
Afrike TIP ČASA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA I
POMAGALA: udžbenik,
atlas, geografska karta Afrike, ilustracije, računar, školska tabla, kreda,
atlas svijeta, nastavni listići
NASTAVNE METODE: dijaloška, demonstrativna,
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, individualni oblik rada, rad
sa udžbenikom,
CILJEVI ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o
prirodnogeografskim obilježjima regije Južna Afrika b) izgraditi pozitivan stav
kod učenika o ljudima i rasama koje nastanjuju afrički kontinent i imati
razumijevanja za njihov težak ekonomski položaj
STRUKTURA NASTAVNOG ČASA:
UVODNI DIO:
Interaktivnom
diskusijom navesti učenike na obnavljanje znanja o geografskom položaju Afrike,
o regionalnoj podjeli afričkog kontinenta, te o otkriću i upuznavanju afričkog
kontinenta i kolonizaciji od stane evropskih zemalja.
Najaviti
cilj časa.
GLAVNI DIO:
Južna
Afrika zahvata dijelove Afrike južno od zavale Konga i Jezerske visije. Kroz
sredinu ove regije prolazi južni povratnik, pa ona sjevernom polovinom leži u
žarkom, a južnom u južnom umjerenom toplotnom pojasu. (slajd)
Reljefno
ova regija pripada visokoj Africi. Izuzev uskog obalnog pojasa svi ostali
dijelovi su preko 1000 m/nv. Najveći dio tog prostora čini Južnoafrička visija.
(slajd)
Pored
geografske širine, na klimu ove regije utiču i vode Atlanskog i Indijskog
okeana, morske struje i reljef. Najvlažnije je jugoistočno primorje, koje je
pod uticajem vlažnih zračnih masa sa Indijskog okeana i tople Angulaske morske
struje . Jugoistočni pasati s Indijskog okeana najviše vlage donose Madagaskaru
i planinskim padinama u Mozambiku. Tu preovladava vlažna tropska klima. Dio
padavina dopire i do travnih visoravni u unutrašnjosti (suha tropska klima). Uz
atlansko primorje prolazi hladna Benguelska morska struja, pa je ovo područje
hladnije i sušnije. Ponekad sušni period može da traje i cijelu godinu, a
najsušniji su dijelovi zavala Kalahari i pustinja Namib (pustinjska klima). Na
krajnjem jugozapadu klima je slična sredozemnoj, s tim što je najviše padavina
između maja i avgusta (zimske kiše na južnoj polulopti). (slajd)
Najveći sio
Južne Afrike je pod savanama i stepama. Uz atlansku obalu je pustinjska
vegetacija, a na Madagaskaru su zastupljene tropske kišne šume. (slajd)
Rijeke
Južne Afrike pripadaju slivovima Indijskog i Atlanskog okeana. Najznačajnije su
Zambezi na kojoj se nalaze čuveni Viktorijini vodopadi, zatim Oranje, Limpopo
čija se voda koristi za navodnjavanje sušnih predjela.
ZAVRŠNI DIO:
Nastavnim
listićem provjeriti koliko su učenici usvojili znanje iz obrađene nastavne
jedinice.
Sadržaj
nastavnog listića:
1. Na
slijepoj (nijemoj) karti Južne Afrike uradi sljedeće:
a)
Isprekidanom crnom linijom označi južni povratnik
b) Prostor
Južne Afrike koji se nalazi u južnom umjerenom toplotnom pojasu oboji
narandžastom bojom.
c) Prostor
Južne Afrike koji se nalazi u žarkom toplotnom pojasu oboji crvenom bojom.
d) Upiši
nazive okeana koji okružuju Južnu Afriku.
e) Na karti
upiši nazive najznačajnijih rijeka i obilježi Viktorijine vodopade.
f) Na karti
obilježi pustinju Namib, zavalu Kalahari i Južnoafričko visočje.
2. Koji su
tipovi klime zastupljeni u Južnoj Africi?
..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................
3. Kojim
okaanom teče hladna Benguelska struja, a kojim topla Angulaska stuja?
.......................................................................................................................................................
X
Priprema iz geografije
RAZRED:VIII
NASTAVNI PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Južna Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Stanovništvo i obilježja privrednog razvoja Južne
Afrike TIP ČASA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA I
POMAGALA: udžbenik,
atlas, geografska karta Afrike, ilustracije, računar, školska tabla, kreda,
atlas svijeta,
NASTAVNE METODE: dijaloška, demonstrativna,
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, individualni oblik rada, rad
sa udžbenikom,
CILJEVI ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o
društvenogeografskim obilježjima regije Južna Afrika b) izgraditi pozitivan
stav kod učenika o ljudima i rasama koje nastanjuju afrički kontinent i imati
razumijevanja za njihov težak ekonomski položaj
STRUKTURA NASTAVNOG ČASA:
UVODNI DIO:
Interaktivnom
diskusijom navesti učenike na obnavljanje znanja o geografskom položaju i
prirodnogeografskim odlikama Južne Afrike
- Šta obuhvata Južna Afrika?
- U kojim toplotnim pojasevima se nalazi Južna Afrika?
- Ukratko opišite klimatske prilike ove regije.
- Koje su najveće rijeke ove regije i koji je njihov značaj?
- Koji dijelovi Južne Afrike imaju najpovoljnije uvjete za život?
Najaviti
cilj časa.
GLAVNI DIO:
Na prostoru
Južne Afrike koja zahvata oko 1/5 kontinenta nalazi se 13 samostalnih država
uključujući i otočnu državu Madagaskar. (slajd)
Na površini
od oko 6,6 mil. km2 živi oko 160 miliona stanovnika ili 24 st/km2. Prostorni
razmještaj stananovništva je neravnomjeran. Najgušće je naseljena Južnoafrička
Republika u kojoj živi oko 30% stanovništva regije. Zambija je takođe nešto
gušće naseljena naročito područja uz rudna nalazišta, dok je u ostalim zemljama
veća naseljenost jedino uz morske obale i doline rijeka.
U složenom
etničkom sastavu stanovništva preovaladavaju crnci iz skupine Bantuida.
Polupustinja Kalahari i istočni dijelovi pustinje Namib pretežno nastanjuju
nomadski stočari i lovci Bušmani i Hotentoti..
U odnosu na
ostale afričke regije, Južna Afrika je specifična zbog većeg broja stalno
naseljenih evropskih bijelaca, odnosno njihovih potomaka. Iako čine manje od
10% stanovništva ove regije, bijelci su svojevremeno uspostavili
diskriminatorski odnos prema domorodačkom crnačkom stanovništvu (aparthejd).
Tek je zadnjih 20-ak godina taj odnos promijenjen, ali su razlike u životnom
standaqrdu između bijele manjine i ostalog stanovništva i dalje velike.
Pojedine gradske četvrti podsjećaju na najljepše evropske gradove, dok su druge
četvrti bez osnovnih uvjeta. (slajd)
Južna
Afrika raspolaže velikim i raznovrsnim rudnim bogatstvom: ugalj, željezo,
zlato, dijamanti, uran i dr. Međutim,
mjereći razvijenost prema bruto društvenom proizvodu može se reći da su jedino
Južnoafrička Republika i Bocvana relativno razvijene zemlje. Veći značaj
industrijska proizvodnja ima samo u Južnoafričkoj Republici koja daje gotovo
polovinu industrijske proizvodnje cijele Afrike. U ostalim zemljama
tradicionalnom obradom zemlje na malim posjedima bavi se većina stanovništva.
Takav način obrade daje niske prinose koji ne mogu zadovoljiti ni vlastite
potrebe za hranom. Velike plantaže nalaze se u Južnoafričkoj Republicini daju
veće prinose namijenjene izvozu. Na tim plantažama najviše se uzgajaju pamuk,
kafa, šećerna trska, riža, vinova loza. U stepskim područjima veći značaj ima
stočarstvo.
ZAVRŠNI DIO:
Ponoviti
obrađenu nastavnu jedinicu i dati upute za domaću zadaću.
- Kakav je prostorni razmještaj stanovništva Južne Afrike?
- Zašto se za Južnu Afriku kaže da ima složen etnički sastav stanovništva?
- Šta je aparthejd?
- Koja rudna bogatstva posjeduju zemlje Južne Afrike?
- Koje se agrarne kkulture uzgajaju na plantažama?
PLAN TABLE
STANOVNIŠTVO I PRIVREDNA OBILJEŽJA JUŽNE AFRIKE
-
Stanovnici: Bantu crnce, Hotentoti, Bušmani i potomci evropskih doseljenika
- Prostorni
razmještaj stanovništva ne ravnomjeran
-
Raznovrsna rudna bogatstva (ugalj, željezo, dijamanti, zlato...)
XI
Priprema iz geografije
RAZRED:VIII
NASTAVNI PREDMET: GEOGRAFIJA
NASTAVNA TEMA: Južna Afrika
NASTAVNA JEDINICA: Južnoafrička Republika TIP ČASA: obrada nove nastavne jedinice
NASTAVNA SREDSTVA I
POMAGALA: udžbenik,
atlas, geografska karta Afrike, ilustracije, računar, školska tabla, kreda,
atlas svijeta, izlazne kartice za grupisanje, flomasteri, čart papir
NASTAVNE METODE: dijaloška, demonstrativna,
OBLICI RADA: frontalni oblik rada, grupni oblik rada, rad sa
udžbenikom,
CILJEVI ČASA: a) da učenici steknu osnovna znanja o
prirodnogeografskim i društvenogeografskim obilježjima Južnoafričke Republike
b) izgraditi pozitivan stav kod učenika o ljudima i rasama koje nastanjuju
afrički kontinent i imati razumijevanja za njihov težak ekonomski položaj
TEHNIKE RWCT-a: „oluja mozga“, intervju u tri koraka
STRUKTURA NASTAVNOG ČASA:
EVOKACIJA/UVODNI DIO:
U ovoj fazi
koristiti tehniku „oluja mozga“ , gdje će učenici iznositi svoje asocijacije o
Južnoafričkoj Republici (dijamanti, aparthejd, Nelson Mendela, Rt dobre
nade...)
RAZUMIJEVANJE ZNAČENJA/GLAVNI DIO:
Prije
obrade nastavne jedinice učenici se na osnovu izlaznih kartica grupišu u tročlane
grupe.
Objasniti
učenicima tehniku rada. Intervju u tri
koraka je tehnika koja se sastoji u tome da imamo tri različite uloge u
grupi koje se stalno rotiraju. Jedan član grupe „A“ postavlja pitanje, drugi
član grupe „B“ odgovara na postavljeno pitanje, a trći član „C“ zapisuje i
pitanje i odgovor. U sljedećem krugu uloge se rotiraju tako da svaki učenik
bude u svim ulogama. Drugi krug „B“ pita, „C“ odgovara, a „A“ zapisuje...
REFLEKSIJA/ZAVRŠNI DIO:
PREZENTACIJA
U ovom
dijelu časa imat ćemo prezentaciju intervjua, s tim što će prva grupa
prezenttirati svoj rad u cijelosti, a ostatak razreda će imati pravo da se
uključi u razgovor ako se ne slažu sa ponuđenim odgovorima, tako što će
ponuditi svoj odgovor.
Sljedeće
grupe koje se budu javljale izlagat će samo ona pitanja koja nije iscrpila
predhodna grupa, po istom principu uključivanja u diskusiju i ostalih učenika.
Na ovom
času nastavnik bi trebao biti u ulozi moderatora, neprimijetno da uvrsti neka
pitanja koja su bitna za analizua da učenici budu ti koji će voditi diskusiju.
Nakon
prezentacije obavezno ocijeniti najaktivnije učenike.
Zaključke
napisati na tabli
JUŽNOAFRIČKA REPUBLIKA
-
Geografski položaj: najjužnija država afričkog kontinenta
- Reljef:
najveći dio njene teritorije se nalazi na nadmorskoj visini od 1200 do 1800 m
- Klima:
suptropska i sredozemna
- Rijeke:
Limpopo, Oranje
-
Stanovništvo: 80% pripadnici plemena i naroda Bantu crnaca, bijelci (potomci
evropskih doseljenika) i melezi
- Najviše industrijalizovana
sfrička država
Nema komentara:
Objavi komentar
Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.