petak, 8. ožujka 2019.

TIZO - Pravolinijsko kretanje


PRIPREMA ZA PRAKTIČNO PREDAVANJE IZ NASTAVNOG PREDMETA TJELESNI I ZDRAVSTVENI ODGOJ
DATUM:
RAZRED:
NASTAVNA JEDINICA:  Pravolinijsko kretanje
TIP ČASA:opšti tip-obrada novog sadržaja
NASTAVNA METODA:metoda razgovora , demonstracija
NASTAVNI OBLIK:frontalni,rad u parovima,grupni , individualni
NASTAVNA SREDSTVA: osnovna sredstva,lopte ,klupe,švedska klupa,niska greda,zviždaljka,knjige
OBRAZOVNI ZADACI: Da učenici pravilno izvode kretanje / pokret u zadatom smijeru i po zadatoj putanji to jest da povezuje prirodne oblike kretanja ( hodanje , trčanje  ) ; da pravilno i vješto izvode raznovrsne forme prirodnih oblika kretanja ( hodanje , trčanje  );održavanje ravnoteže
ODGOJNI ZADACI: shvatanje smisla , vrijednosti i principa tjelesnog vježbanja ; očuvanje i unaprijeđenje zdravlja ; promovisanje pozitivnih socijalnih interakcija ; razvoj motivacije i interesa za vježbanje ; značaj tjelesne aktivnosti za pravilan rast i razvoj ; održavanje lične i kolektivne higijene ; pozitivno doživljavanje i vrednovanje nastavne Tjelesnog i zdravstvenog odgoja
FUNKCIONALNI ZADACI: stimulisanje razvoja motoričkih , morfoloških i funkcionalnih osobina i sposobnosti ; osposobljavanje za samostalno vježbanje u slobodno vrijeme ; praktična primjena sposobnosti i stečenih znanja
OPŠTI CILJ : da planiranim , kontrolisanim , organizovanim i programiranim vježbanjem i učenjem uticati na povoljnu konstelaciju antropoloških osobina i sposobnosti , motoričkih znanja i stanja zdravlja .
CILJ ČASA:zadovoljavanje potrebe učenika za kretanjem i igrom,kao i usavršavanje i koordinacija tehnike pokreta


ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI  DIO:
·       Učenici su postrojeni u vrstu,posebno dječaci, a posebno djevojčice.
·       Provjera opreme i higijene
·       Obavezno skidanje predmeta koji mogu izazvati povrede
Vježbe zagrijavanja: prirodni oblici kretanja (hodanje ,trčanje,okreti s loptom)
·       Dodavanje lopte u u hodanju sa dvije ruke iznad glave
·       Dodavanje lopte u trčanju sa dvije ruke iznad glave
·       Dodavanje lopte bočno dokorakom sa dvije ruke iznad glave
·       Dodavanje lopte bočno sa prsa u trčanju
·       Dodavanje lopte frontalno sa prsa  u trčanju
Oblici kretanja sa zadacima dodavanja sa dvije ruke.

PRIPREMNI  DIO:

1.vježbe za rameni pojas i ruke
2.vježbe za jačanje stomaka
3.vježbe za leđne mišiće
4.vježbe za jačanje karličnog pojasa i nogu

·       Dodavanje sa dvije ruke iza glave (aut)
·       Dodavanje lopte sa dvije ruke sa otklonom trupa u stranu
·       Dodavanje lopte sa prsa
·       Hvatanje lopte,čučanj,stojeći stav,dodavanje
·       Stav stojeći,leđima zasuk trupa prema partneru i dodavanje lopte sa dvije ruke u visini glave
·       Stav stojeći,leđima zasuk struku prema partneru ,dodavanje lopte u visini glave,vraćanje lopte kroz noge
·       Stav ležeći,na leđima,ruke izvučene sa loptom ,podizanje
·       Dodavanje lopte iz skoka opruženo o tlo

GLAVNI DIO:

  • Igrači su u kolonama.Ispred kolona je klupica ,švedska klupa,niska greda  ili nešto slično.Prvi igrači u kolonama stave na glavu jastuče sa pijeskom,mekše krpenjače,knjige ili nešto slično.Kolone se takmiče čiji će igrači prvi stizati do klupice ,popeti se na nju ,hodati po njoj,sići i vratiti se nazad do startne linije ,a da predmet ne padne sa glave
  • Klupe postavimo u dva reda .Po jednoj klupi učenici hodaju naprijed,a po drugoj se vraćaju natraške
  • Hodanje po liniji:
a)hodanje po liniji prema vlastitoj želji
b)hodanje desnom nogom po liniji,a lijevom pokraj linije
c)lijevom nogom po liniji ,a desnom pored linije
d)hodanje s paralelno postavljenim stopalima pored linije
  • Učenici slobodno trče po određenom pravcu ,a na znak zviždaljke  obavezno moraju promijeniti smijer kretanja,nakon čega nastavljaju trčati po istoj zadanoj putanji
  • Učenike podijelimo u dvije jednake kolone koje se kreću po prostoru prema učitelju.Kad stignu do učitelja,on im pokazivanjem ruku određuje smijer daljeg kretanja.S vremena na vrijeme učitelj mijenja svoje mjesto

Organizovati trčanje u grupama , kako bi se djeca takmičila ko će prije stići do određenog mjesta . Obično se trči iza linije do određene linije .

ZAVRŠNI DIO:

Analiza rada i zalaganje na času
Igra:“Kako se zoveš?“
Svi učenici su u krugu i hodaju koracima slijeva udesno.Jedan je učenik zavezanih očiju u sredini kruga.Na dogovoreni znak krug se zaustavlja ,a učenik zavezanih očiju prilazi  nekome od suigrača i pita:“Kako se zoveš?“učenik kome je upućeno pitanje odgovara izmijenjenim glasom.Ako onaj izb sredine pogodi ko je taj učenik,mijenja s njim mjesto i ulogu ,ne pogodi li ,ostaje i dalje u sredini kruga  i igra se nastavlja.
Vježbe opuštanja
Odlazak u svlačionicu

Nema komentara:

Objavi komentar

Napomena: komentar može objaviti samo član ovog bloga.